Jestliže Svědkové Jehovovi odmítají vojenskou službu, co by dělali v případě, že by byla vojna povinná?

Mezi věci, kterých se Svědkové Jehovovi zříkají patří kromě krevních transfuzí, svátků i vojenská služba a účast ve volbách. Jak by se ale zachovali, kdyby byla vojenská služba povinná pro všechny muže? Jestliže by byli z povinnosti zproštěni, byla by do diskriminace lidí s jiným vyznáním či lidí bez vyznání.

Mezi důvody proč svědkové voj. službu odmítají patří:

1.Poslouchají Boha. Bible říká, že Boží služebníci „[překují] své meče v radlice“ a „nebudou [se] učit válce“. (Izajáš 2:4)

2.Poslouchají Ježíše. Apoštolu Petrovi Ježíš řekl: „Vrať svůj meč zpátky na jeho místo, neboť všichni, kdo berou meč, mečem zahynou.“ (Matouš 26:52) Tím ukázal, že jeho následovníci nebudou brát do ruky válečnou zbraň.

Poslouchají Ježíšův příkaz, aby nebyli „částí světa“, a proto zůstávají zcela neutrální v politických záležitostech. (Jan 17:16) Proti vojenským akcím neprotestují a těm, kdo slouží v ozbrojených silách, v tom nebrání.

3.Milují lidi. Ježíš svým učedníkům přikázal, aby „milovali jeden druhého“. (Jan 13:34, 35) Díky tomu svědkové tvoří velkou celosvětovou rodinu, ve které nikdo nebojuje proti svému bratrovi nebo sestře. (1. Jana 3:10–12)

4.Řídí se příkladem prvních křesťanů. V díle Encyclopedia of Religion and War je uvedeno: „První Ježíšovi následovníci odmítali válčení a vojenskou službu“, protože to pokládali za „neslučitelné s Ježíšovou etikou založenou na lásce a s nařízením, aby milovali své nepřátele.“ Podobně se o prvních Ježíšových učednících vyjádřil německý teolog Peter Meinhold. Napsal: „Bylo považováno za neslučitelné být křesťanem a zároveň vojákem.“ ( https://www.jw­.org/cs/svedko­ve-jehovovi/caste-otazky/proc-odmitate-valcit/ )

Zároven by si ale z části protiřečili. Podle svědků jsou totiž jejich členové přínosem pro společnost a respektují autority. Byla by v tomto případě autorita i stát a jeho platné zákony?

Bible má na to jasný názor: „Každý ať se podřizuje vládnoucí moci.“ (Římanům 13:1, Bible21)

„Splácejte tedy césarovy věci césarovi, ale Boží věci Bohu.“ (Matouš 22:21)

Jak by to tedy bylo? Čemu by dali svědkové Jehovovi přednost? Autoritě a zákonům či zákonům z Bible?

Nejlepší odpověď
annas

Četla jsem, že počet Svědků neustále narůstá. Využijí toho, když se někteří lidé psychicky zhroutí, nabídnou jim pomoc a „vygumují“ mozek. Únik je těžký.

Vím, že matka vyhodila dceru i syna, že navázali vztah s partnery, kteří k jehovistům nepatřili.

V době minulé mnozí získali modrou knížku, „odsloužili“ vojnu v těžkém průmyslu . Ti skalní skončili ve vězení. Proto se hodně Svědků objevilo na Ostravsku, Kladensku, Sokolovsku a v Košicích.

Mnozí byli rehabilitovaní.

Zajímáte-li se o tuto problematiku víc, pročtěte si práci od s.30 – Svědkové Jehovovi.
/Dan_k_bakal_sk_prce_­Persekuce_odpra___vo­jensk_slu_by.pdf

V současnosti je vojna založená na dobrovolnosti, takže Svědkové se sami nepřihlásí. Povinnost platí jen pro dobu ohroženní státu nebo válečného stavu.

Co by dělali? Hypotetická otázka, odmítli. Možná by jim jako v minulosti pomohli lékaři, nebo by byli nějak sankcionováni.

Oprava odkazu

https://theses­.cz/id/ntc3lq/Dan_k_ba­kal_sk_prce_Per­sekuce_odpra___vo­jensk_slu_by.pdf

led, děkuji.

Další odpovědi
Edison

Běžně se nechávali zavřít. Později se dala odmítnout ZVS z důvodu přesvědčení… Oni daj přednost potupné smrti než byť sebeméně bojovat za přežití… Maj zakázaný i transfuze… taky raději zemřou. Je to vůle boží.

aliendrone

Bojovali by za vlast v dolech apod. zařízeních. Systém si umí poradit, nic se neboj! ;) :D

led

Kto nejde s nami, ide proti nám! Nebojte sa, takí tu nie sú,
Dav, masa, jednotný vzhľad v uniforme, rovnakým krokom kráča k víťazstvu
Kráčať proti tomuto davu? skúste sa aj dnes pri demoštráciách, sám (bez posily za chrbtom) sa postaviť davu protestujúcich a zabrániť im v ceste… nie ste sebevrah? Určite si poviete, tak ako mnohí „radšej živý zbabelec, ako mrtvý hrdina“

Dodatok:
k svedkom Jehovových
https://is.mu­ni.cz/el/1421/­jaro2005/RLA07­/418091/Svedko­ve_Jehovovi.pdf
https://is.mu­ni.cz/el/1411/­jaro2015/BPPA0­241c/3._Svedci_Je­hovovi.pdf
https://is.mu­ni.cz/th/h7wpd­/bakalarka.pdf

dodatok2:
annas zjavne uvádzala prácu
„Jan Daněk – PERSEKUCE ODPÍRAČŮ VOJENSKÉ SLUŽBY V NORMALIZAČNÍM ČESKOSLOVENSKU“ https://theses­.cz/id/ntc3lq/Dan_k_ba­kal_sk_prce_Per­sekuce_odpra___vo­jensk_slu_by.pdf

Mc Merkurion

… svědkové v tom maj aspoň jasno, jen bůh je trochu mimo: církev žehnala zbraně Hitlerovi i spojencům, a to je interesantní …

Roman71

Jak zmínil Arciuber, je neslučitelné být křrsťanem a zároveň vojákem. Bokud bych bojoval za zájmy jakéhokoliv současného politického systému, šel bych přímo proti Božímu zákonu. Milovat svého bližního s ostře nabitou zbraní v ruce nelze.

Doplňuji odpověď na poslední otázku:
Čemu by dali svědkové Jehovovi přednost? Autoritě a zákonům či zákonům z Bible? – Pokud budou světské zákony v rozporu s Božími zákony, dají přednost Božím zákonům.

Edison

Problém Bible je ten, že si sama protiřečí. Zejména ve Starém zákoně, kde je víc mrtvých, než ve všech válkách od středověku dohromady. Některé vybil sám Bůh, některé vybít nařídil. Mnohdy nařídil vybít celé národy v mnoha generacích a to včetně i hospodářských zvířat. V jiných místech se píše o lásce, lásky k bližnímu, dokonce i k nepřátelům. Jeden z mnoha důvodů, proč nesnáším křesťanství stejně, jako další spousty náboženství, o sektách nemluvě.

Roman71

Že si Bible protiřečí? Kde jste na to přišel? Pokud jako protimluv uvádíte starozákonní tažení proti národům, které uctívaly modly, prosím, zkoumejte Písmo v hlubším kontextu, než začnete vynášet kritiku.

anonym

Jaký máte konkrétně důvod nenávidět křestanství? Kvůli minulosti či kvůli tomu co se káže v Bibli? Jen hlupák se dívá do minulosti. Moudrý člověk se dívá do přítomnosti a budoucnosti. Ano křestané pozabíjeli mnoho lidí stejně jako byli křestané masakrováni římany, muslimy atd. Ale křestanská víra sama o sobě špatná není. Víra nikdy nezabíjí, zabíjí pouze lidé. Náboženství je jen jeden z prostředků jak beztrestně zabíjet, ale rozhodně není jediný. I ateisté mohou masakrovat. Nepoukáží na rozdílnost víry ale na politickou odlišnost, rasovou a podobně. Abych mohl beztrestně zabíjet, víru k tomu nepotřebuji. Nesnášet náboženství jen kvůli tomuto je nesmysl.

Křestanství nám dalo i hodně dobrých věcí. Charity, morální kodex, který pohané neměli. Je blbost plést si křestana a toho co je v sektě. Normální křestan se chová zkrátka normálně a svou víru mezi ostatní netahá, nikoho nezabíjí a nikomu nic nezakazuje. Jehovisté jsou spíše sekta na vymývání mozků. Oficiální církve jsou ale na dobrovolnosti. Nezapomínejte, že naší předkové byli téměř všichni křestané. Dodnes jsou i přes malověrnost česka, křestanské zásady. A normální člověk to nepopírá.

I hodně skalních ateistů tvrdí, že raději slyší kostelní zvony, než volání na motlitbu do mešity. Křestanství pokud je v mezích, nikoho neomezuje a pokud se někdo omezuje, je to jen jeho věc. Křestanství v dnešní době není problém, který by vás ohrožoval.

Takže pokud nenávidíte většinu náboženství, jste zkrátka nenávistný člověk a nejste o nic lepší.

Edison

Hluboce se mýlíš. Moudrý člověk se z minulosti poučuje, aby v přítopmnosti neopakoval chyby a tím si sám nezhatil svou budoucnost. Nemám rád přesťanství stejně, jako jinou politiku (včetně jiných náboženství), která směřuje k ovládání mas lidí. A to přesně křesťanství je, opět, stejně, jako mnoho jiných náboženství a stejně, jako jakákoli jiná politika. Co je ovšem nejhorší, že mnoho vlastního křesťanství nemá. Spousty myšlenek prachsprostě ukradla, asimilovala, a to jen proto, že se nepovedlo je vymítit. A že někdo uctívá modly? No a co? Není to náhodou čistě jeho věc? Takže, tuplovaně z dnešního pohledu, to jako bylo v pořádku??? Teď si ze mě děláte srandu, že ano.

anonym

S lidmi jako vy se mi o tomto opravdu nechce bavit.

1, Netvrdím, že bychom se neměli z minulosti poučit, tvrdím že je hloupost žít minulostí.

2, V dnešní době křestanství ani zdaleka neovládá masy lidí jako kdysi. Církve nemají velký vliv a rozumní lidé si udělali mezi vírou a jinými věcmi své vlastní meze.

3, Když jsme u toho ovládání mas. To nenávidíte vše co ovládá masy? I stát ovládá masy v jakékoliv formě. Jste snad anarchista? Vždy je třeba někde udržet pořádek a jasná pravidla.

4, Proč tu zminujete modly? Zmínil jsem se snad o modlách? Mi je upřímně jedno jestli se někdo modlí ke kříži, k sošce nebo ke stromu. Pokud mi neubližuje, toleruji ho.

5, O tom že křestanství něco ukradlo či ne, je dosti spekulativní věc, která do této diskuze nepatří, protože ani jeden z nás na toto není odborník. Ano křestanství pár věcí „ukradlo“ a vadí to snad někomu? Vadí to vám? Ubližuje vám že slavíme vánoce v zimě? Nebo velikonoce? V křestanství nejde o to, kdy se daná věc slaví, jde hlavně o to, aby se vůbec slavila. Jestli se Ježíš narodil v prosinci nebo říjnu, na tom nezáleží. Takže proč by to mělo být na tom nejhorší? Zastáváte se původního pohanství? To je čistě vaše věc, ale říci pohanům něco zlého o jejich bozích, asi byste hlavu už neměl.

Lidi jsou zlí i dobří. Ti „zlí“ využívají všelijaké prostředky pro získání moci a zabránit tomu nejde. „Nejde to přes víru? Zkusme přes politiku.“ Vy si možná myslíte, že žít v demokracii znamená žít svobodně a nezávisle na vše, že si vládneme sami. Demokracie je ale protkaná přes korupci a mafii, která tu prakticky vládne a ani o tom nevíme. Komunisté byli taky antiteisté a ateisté, dostali se k moci aniž by otázku náboženství kdykoliv brali do huby. Jednoduše „třídního nepřítele“ jde udělat z čehokoliv.

Opravdu nevím jak ve 21. století může být někdo takto netolerantní a neustále jako jediný argument tahat minulost starou staletí. Jestliže prostě nedokážete nikoho tolerovat, zvláště toho co vám neubližuje, jen má jiný názor. Jste stejný jako ten koho nenávidíte. Autoritář, který kdyby byl u moci, nechal by své odpůrce zničit. Ještě řekněte, že to není pravda.

A mimochodem, nikde jsem vám tykání nenabídl. Ocenil bych kdybysme si vzájemně vykali, i když to na internetu není zvykem, je to ale slušnost.

Edison

Zaplať bůh, stát není církev, ale občan. V tom je totiž ten podstatný rozdíl. Modly zmínil Roman, za to se Vál osobně omlouvám, ale s tématem to souvisí. Jak to, že církve neovládají masy lidí?? A to hnedle u nás, a v celém Západním světě vůbec? Všude se nám vtlokají do hlav křesťanské kulturní a společenské zásady… což nezpochybnňuji, že historicky jsou dané, ale proč tolik vykřikovat právě tohle? Církve unás, že by nás neovládaly? Jak jinak si vysvětlit např. vracení údajného církevního majetku? Věčné dohádování o zdanění nebo nezdanění… Mě to celkem zasahuje. Nemám rád nic, co ovládá masy vymýváním mozgů. To snad s anarchií nesouvisí. A když to tak sleduji, je to stále častější způsob jednání pseudoautorit s lidmi. A to ne jen ze stran církví. Ano, vadí mi neoprávněné připisování si zásluh. Na čemkoli. Prakticky všechny křesťanské svátky tu byly už před křesťansvím. Takže já například neslavím vánoce, ale slunovrat. Demokracii rozhodně nepovažuji za něco samospásného, nebo dokonalého nebo skvělého. Jsem k dnešnímu pojmu demokracie stejně krtický, jako k čemukoli jinému. Ona totiž není demokracie jako demokracie. A kde jsem dal najevo netoleranci??? Ať si každý věří a dělá co cce. Pokud se to nebude týkat mě osobně! Což je v současném světě hodně špatně možné. Ale v zásadě to přeci není netolerance. Nebo bych měl tolerovat něco, co mě omezuje se zavřenou hubou? Tohle nemůžete myslet snad ani vážně.

anonym

Edisone vy si neustále pletete jednu zásadní věc. Pořád zaměnujete pojem křestanství a církev. Masy neovládá víra jako taková ale vždy lidé, a lidé jí ovládají právě přes církve. Například první křestané se pod žádnou církev neshromažďovali.

Co se týče těch církevních restitucí. Neházejte vše jen na církve. Kdo to schválil? Vláda, a ta jak jsem už zmínil je protkaná korupcí. Mi se zdá, že je úplně jedno jestli si nakradou církve nebo politici, či velkopodnikatelé přes dotace. Církev by to alespon mohla použít pro dobročinnou věc. Například udělat z domů, které jim byli navráceny, charity nebo azylové domy. (Ted nemyslím pro migranty, u nás je hodně lidí, kteří potřebují pomoci, například matky samoživitelky nebo bezdomovci.) Jestli tak ale učiní to nevím, nejsem hlava církve.

Taky bych vás požádal abyste vše neukončoval větou typu: „to si ze mě děláte srandu“ nebo „to snad nemyslíte vážně“. To že mám jiný názor než vy, ještě neznamená že ho nemyslím vážně. A to je stále to co říkám, zkrátka jiným názorům otevřený nejste a vidíte na všem jen to nejhorší. Zkuste se třeba podívat sám na sebe. Já vás sice neznám, ale kolika lidem jste za život pomohl vy? Církve mají alespon charity a mnišské řády, které se starají o chudé a nemocné. Co jste naposledy pro již zmíněné udělal vy?

Edison

Jistě, k víře netřeba cirkví. Ale bez církví se víra nerozšíří, nemůže být jednotná a další a další. Církev je tedy šiřitelem, ale hlavně překrucovatelem… usurpátorem i samotné víry a většina (netvrdím, že všichni) věří prostřednictvím církví. A navíc církve ovládají masy právě prostřednictvím víry. Udržují lidi v omylu jen proto, aby měli vlastní vliv. Nemám na mysli posledních dvacet let, ale princip jako takový. Jistě, v určité době to byla skvělá věc, která vedla k jistému uspořádání společnosti. Problém je, že samy církve se těchto principů nezřekli a lidi je promítli do dalších státních systémů.

Nejhorší na tom dobročinnosti církví je to, že z vlastního to teda opravdu nedávají. Pořád na dobročinnost, když už, tak jdou pořád z největší většiny peníze ze st. rozpočtu prostřednictvím církví a jiných dobročinných organizací. Tedy i z mých daní! A to si ještě troufaj žebrat po ulicích… Jak je vidět, pořád se máme přiliš dobře. Mimochodem… ty nejvetší kultury zahubil jejich blahobyt. To poslední už ale nebyl názor. Proto jsem přistoupil k těmto větám. Kdybych nebyl přístupný jiným názorům, jednak bych tu s Vámi vůbec nediskutoval, a jednak bych musel příliš mnoho lidí z tohoto světa odstreanit. A to prostě nedělám. Vidím především realitu. I Vy mě stále více přesvědčujete o správnosti mých názorů na víru a církve.

anonym

Čertíte se, že část z toho jde i z vašich daní. Tedy já osobně si myslím, že stále lepší když jdou mé daně na charity prostřednictvím církve než když jdou ty peníze do kapes nepřizpůsobivým spoluobčanům, kteří v životě k práci nepřičichly.

Opravdu nevím v čem vás o správnosti vašich tvrzení přesvědčuji, ale církev v dnešní době už opravdu davy neovládá. To spíše zníte jako konspirátor, protože realita je jiná, zvláště v ČR. Já jsem katolík a nevím, že by mě církev nějak ovládala nebo víra nějak omezovala. Věřím dobrovolně stejně jako v dnešní době všichni křestané. Jinak si myslím, že obecně v zato Katolická církev upadá a důvěřuje jí méně a méně lidí. Naopak si myslím, že lidi ovládá Islám nebo sekty. Ono když se podíváte na rozdíl, vemte si prostého katolíka či evangelíka a jehovistu. To máte dost velký rozdíl. Sekty jako jsou jehovisté nebo adventisté, to už je ovládání mozků (mimochodem píše se s „k“), které vidí snad každý. Naštěstí je jich poměrně málo, ale věřím že kdyby byli ve většině, je už čeho se bát. Ale nenávidět bez rozdílu všechny náboženství je pitomost. Každý má právo věřit v co chce a když někdo věří a nikomu neubližuje, není důvod jej za to nenávidět nebo nějak ponižovat.

Já jsem za život poznal i hodně skalních ateistů. Takových, kteří nejsou přístupní jiným názorům a jiné náboženské přesvědčení neustále zesměšnují. Jako dospívající jsem byl za svou víru zesměšnován i ponižován, i když jsem o své víře moc nemluvil, jen se o ní zmínil, proto o svých přesvědčeních na veřejnosti vůbec nemluvím. Takže ani ateisté nejsou žádní svatoušci, jsou i takoví co kdyby byli u moci. Všechny náboženství by zakázali. A tohle je taky totalita a fanatismus.

led

Roman71 a čo vám hovoria „kresťanské vojenské rády“ napríklad aj známe rýdy ako napríklad Rád Maltézskych rytierov (Boží bojovníci), Rád dominikánov (Boží psi) a podobne
Ako sa zlučuje s vaším kresťanským cítením"je neslučitelné být křrsťanem a zároveň vojákem" pojem Križiacke vojny, ale poď me do súčasnosti, Vatikánska Švajčiarska garda, to nie sú podľa vás vojaci, alebo dokonca nie sú ani kresťania? „Milovat svého bližního s ostře nabitou zbraní v ruce nelze.“ myslíte si, že pápežskí gardisti a jeho telesná stráž majú zbrane nenabité? Nebuďte naivný!

annas

Ad led

Roman71 – by se staral jen o své spasení, tedy sám o sebe, jednal by sobecky , protože by nepomáhal bránit jiné.

Není to proti Božímu přikázání? „Miluj bližního svého jako sebe samého. “

Beru to jako pohrdání druhými. Každá myšlenka se dá zneužít, vytrhnout z kontextu a interpretovat jinak …

Ale Bůh uznává válku spravedlivou , jak vysvětluje P. Juan Carlos Iscara.

Více v odkazu
http://www.te­deum.cz/2_2012/s­pravedliva_val­ka_0212.htm

Roman71

Annas ,Je sobecké neuposlechnout rozkaz zabít člověka? Co se týká světských konfliktů, nechci s nimi mít nic společného. Pomoct bližnímu, nehledě na vyznávané hodnoty, je pro křesťana jeden z projevů lásky k bližnímu. Pokud bych se staral jen o své vlastní spasení, byl bych sobec, ale pokud o Kristovu výkupném, skrze které máme díky Bohu všichni vyhlídku na věčný život v ráji na zemi mluvím s lidmi, také jednám sobecky? Naproti tomu si připomínám Ježíšova slova v Getsemanské zahradě, kdy jednomu ze svých učedníků řekl zásadní informaci, víte kterou? (Matouš 26:52 Bible21)

Led, na čí straně stojí Bůh, když na obou válečných frontách stojí vojenský kaplan a žehná tankům a zbraním? Kde je v Bibli řečeno, že se křesťané mají zapojovat do světských záležitostí, politiky a válečných konfliktů? Sloužit Bohu a zároveň světu je neslučitelné. Buď stojím na Boží straně, nebo na straně světa a jeho zájmů :)

led

Roman71, dobrá otázka, „na čí straně stojí Bůh, když na obou válečných frontách stojí vojenský kaplan a žehná tankům a zbraním? Kde je v Bibli řečeno, že se křesťané mají zapojovat do světských záležitostí, politiky a válečných konfliktů?“ svojho času som sa na to opýtala vojenského kaplana, odpoveď ale nezverejním, kedže išlo o dôverný rozhovor. Ale skúste to vy. Možno dostanete odpoveď, ktorú hľadáte.
annas, mýlite sa, vojenský kaplan, nehovorím o AČR, často požehnáva aj zbraniam.

K rozhodnutiu zabiť človeka sa ťažko prichádza, neprajem vám to, ale môžte sa dostať do krajnej situácie, kedy vaše alibistické rozhodnutie môže zapríčiniť smrť viacerých nevinných ľudí. Zachránite, alebo necháte zomrieť tých nevinných?
Nie je to ľahké rozhodnutie, ak ste čestný človek, myšlienka na toto vaše rozhodnutie pôjde s vami celý život.

annas

Četla jsem toto:

"Dnešní postavení a pověst kaplanů je ale jiná. Nemusí žehnat zbraním ani honit vojáky na bohoslužby. „Pokud voják nepřijde, tak se od nás nikdo nedočká nábože.
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/145925-do-armady-prichazi-stale-vice-kaplanu.html

„Církev nikdy oficiálně neschvalovala požehnání zbrani, žehnala přes vojenské kaplany pouze vojákům, jedoucím do boje. “

https://sites­.google.com/si­te/tvojoponen­t/ateizmus/kul­turna-vojna/loz-ako-nastroj/zabijanie-v-mene-boha/pozehnavanie-zbrani

Více informací, jak to bylo s žehnáním a vzttahu k válce, dokonce paopaže, byť šlo o 1. svtovou.

Informace k 70. výročí vypuknutí 1. sv. války,

https://www.cir­kev.cz/archiv/140628-t-petracek-k-nekterym-aspektum-prvni-svetove-valky

„I v případě žehnání zbraní jde o žehnání „nástrojů“, které mají sloužit obraně vlasti a národa, a na prvním místě ochranné žehnání vojákům, kteří je budou obsluhovat. “

https://www.cir­kev.cz/archiv/140628-t-petracek-k-nekterym-aspektum-prvni-svetove-valky

led

annas, ak si pozriete svoje dva odkazy:
„Církev nikdy oficiálně neschvalovala požehnání zbrani,…“ https://sites­.google.com/si­te/tvojoponen­t/ateizmus/kul­turna-vojna/loz-ako-nastroj/zabijanie-v-mene-boha/pozehnavanie-zbrani
"I v případě žehnání zbraní jde o žehnání „nástrojů“… " https://www.cir­kev.cz/archiv/140628-t-petracek-k-nekterym-aspektum-prvni-svetove-valky
vidíte nezhodu.

annas

Napsala jsem, že se informace různí, ale teď se dívám, že jsem to smazala.

Na prvním místě jsou vojáci na druhém zbraně, které vojákům pomáhají.

Záleží na tom, z kterého pohledu se to píše a v které době. Jakl uvádí jiný zdroj.

Ale je rozdíl, zda jde o válečný stav a jen armády.

Já to beru s rezervou, netrvám na tom, jde spíš o reakci na Jehovisty, kteří se považují za jediné vyvolené.

annas

Napsala jsem, že se informace různí, ale teď se dívám, že jsem to smazala.

Na prvním místě jsou vojáci na druhém zbraně, které vojákům pomáhají.

Záleží na tom, z kterého pohledu se to píše a v které době. Jakl uvádí jiný zdroj.

Ale je rozdíl, zda jde o válečný stav a jen armády.

Já to beru s rezervou, netrvám na tom, jde spíš o reakci na Jehovisty, kteří se považují za jediné vyvolené.

annas

Ach jo. Vidím chyby až po odeslání.

annas

Nebudu se vvyjadřovat. Jen to, že kaplan nežehná tankům a zbraním, ale vojákům, aby jim BXůj dodal hodně síly.

Kdy vznikla bible? Jaká byla tehdy situace? Všechno se nedá brát doslova, záleží vždy na okolnostech a kontextu.

led

Asi takto: „Britská armáda trénuje kaplanov, ktorí budú dávať vojakom lekcie morálky pri zabíjaní pomocou dronov“ https://www.the­times.co.uk/e­dition/news/sol­diers-get-lessons-in-morality-of-drone-killings-52zqt2ckc