rigormortis

ještě jednou ohledně rozdílů.

Již jsem se zde jednou ptal, ale poněkud jsem asi málo specifikoval otázku, tudíž se mi nedostalo odpovědi. Jaký je tedy rozdíl mezi stereotypem a předsudkem (stereotypem myslím sociální)?
Ze subjektivního hlediska mi to přijde totéž, ale přitom tam určité rozdíly musí být.

Odpovědi
arygnoc

stereotyp je dlhodobo nemenné posudzovanie, chovanie, ustálená, zautomatizovaná predstava, zjednodušené, ošúchané chápanie, prípadne komplex predstáv, ktoré majú príslušníci spoločenských skupín o sebe alebo o iných (najmä etnicky alebo rasovo).

predsudok je odsudzovanie toho, čo nepoznáme, neodôvodnene záporný postoj, pochybený, zastaraný názor na isté spoločenské javy, obyčajne hlboko zakorenený (napr. z tradície).