james.zal

Ještě jednou láhev s louhem…

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/louh-ve-spatne-uzavrene-nadobe
Doplněna:
to znamená že produktem této rovnice bude OH- a NA + ? Má to být totiž z souvislosti s tím že když je špatně uzavřená skleněná láhev se zábrusy a v ní reaguje NaOH tak zábrusy tzv.zamrzají,za­pékají se …Takže NaOH musí reagovat s kyslíkem …Není li tomu tak a mýlím li se tak prosím u objasnění

Odpovědi
maus

Louh ve špatně uzavřené nádobě může pohlcovat (absorbovat) oxid uhličitý ze vzduchu a vytvářet tak uhličitan sodný. Ten může vykrystalizovat v podobě tenké bílé krusty ( ta může ucpat ty zábrusy ). Nebo také roztok NaOH jen zaschne v mezerách zábrusu, taky možný.
Jinak ta rovnice je v podstatě dobře, vzniká
NaHCO3 nebo Na2CO3 ( záleží na teplotě ).