Rokio

Jenom která kritéria je povinnen brát v potaz zaměstnavatel, či personalista u uchazečů o pracovní místo?

Neměl by personalista, či zaměstnavatel při hodnocení, koho přijmout do firmy, brát v potaz jenom vědomosti a dovednosti daných jedinců?

Odpovědi
Drap

Ne neměl Jak by třeba člověk bez nohy mohl dělat výškové práce?

Edison

Nikoli. Personalista bude brát v potaz i vyjádření lékaře ze vstupní prohlídky. Pokud se personalista zeptá a vy mu to odmítnete sdělit, buďte si jist, že to vezme v potaz a bude se podle toho umět zařídit. To je jako nevypovídat u soudu. Taky vás za to soudce sice neodsoudí, ale bezesporu k tomu přihlédne. Přinejmenším to působí silně nedůvěryhodně.

autacek

Zaměstnavatel by podle nejnovějších trendů neměl mít žádné preference, což je pochopitelně nesmysl. Tak alespoň řada preferencí musí zůstat skryta, pokud se chce vyhnout možnému případnému postihu za diskriminaci toho či onoho. Trochu se to dá přirovnat k tomu, jako byste si šli koupit zmrzlinu, ale nesměli si vybrat jakou, nebo alespoň to proč jste se rozhodli pro právě tu kterou si museli nechat pro sebe.

ivzez

Jako další zákon míníš přepracovat zákoník práce?

Zaměstnavatel je povinen se zajímat o všechno, co by mohlo nějak
ovlivnit výkon práce. A zároveň má dbát o to, aby zaměstnance některá
práce nepoškozovala. (Kvalifikace a dovednosti nejsou všechno.)

Doplňuji:
Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby práci vykonávali
zaměstnanci způsobilí i po zdravotní stránce.

Vím, že ti jde o zdravotní kritéria:
Zaměstnavateli dokonce zákon zakazuje v kterých případech
přijmout zaměstnance bez zdravotní prohlídky.

Mc Merkurion

… jestliže budu někoho přijímat do své firmy budu brát v potaz jen zdravotní způsobilost (je doložená od doktora), dejme tomu nějaké preference (jako správný personalista si vše ověřím u minulých zaměstnavatelů), jelikož vědomosti a dovednosti daných uchazečů, které mi uvedli na vstupním dotazníku mají většinou k pravdě velmi daleko, na co bych měl brát potaz je moje měc, od toho jsem placen, a nějakej zákon či nařízení mně může být u zádele …

… nebo si snad myslíš, že přijmu na základě genderové vyváženosti a vědomostí (ale bohužel bez předchozích zkušeností, přestože dovednej bude) na místo kojné chlapa? …

prozaik

Otázka naznačuje jistou naivitu či neinformovanost v pohledu na personalistiku. „Povinnost“ brát něco v potaz mají pouze v souvislosti se zdravotním stavem uchazeče, a pokude jde o státní správu, pak i vzdělání.
Zbytek hodnocení už bývá v praxi naprostá astrologie a iracionalita. Zejména vědomosti a dovednosti se z CV obvykle zjistit nedají a z pohovoru taky ne. Přesto je drtivá většina dnešních personálních postupů postavena na zběžném třídění CV a následných pohovorech, které však bývají vedeny tak amatérsky, že k objektivnímu rozlišení kvalit uchazečů ani nemůže dojít.
Jenže bohaté firmy si mohou dovolit přehmaty. A také patří k bontonu současných manažerů a ředitelů tvrdit, že „nejsou lidi“. Oni nemohou otevřeně říct, že zaměstnávají neschopnou personalistku, a že na Úřadech práce trčí stovky tisíc lidí, mnozí i s kvalitním vzděláním a zkušenostmi. Tím by se shodili před svými kolegy z „byznysu“.
Takže kruh se uzavírá a situace dál hnije celé roky. A dokázat diskriminaci u výběrových řízení, i když k ní běžně dochází, je prakticky nemožné.
Proto já spíš doufám ve vyšší spravedlnost, než je ta lidská.

Michálek1245

No, tak samozřejmě že ano. Ale ono ty dovednosti se odvozují od fyzického stavu a tak. Je prostě nesmysl vzít ženskou na práce, kde se tahají velká břemena. Konkrétně je to dané i v BOZP. To stejné jako to, že výškové práce musí zahrnovat lidi, kteří nemají závratě a jsou fyzicky zdatní. I proto si já beru na výškové práce firmu https://www.har­dymt.cz/ :)

Edison

Prozaik se hluboce plete. Personalistika je věštění z křišťálové koule, protože personalista může během pohovoru pracovat jen s tím, co je napsáno v CV a co se dozví při pohovoru. Tak snadno najde člověka, který je naprosto nevhodný. Dám příklad: Hledám elektronika. Vzdělání má, něco mi navykládá, ale zjistím, že mi neumí číst elektrikcá schemata. Nebrat. Přijde druhý, který už by teoreticky mohl fungovat. Ale to se nedozvím při pohovoru, ani z CV, ale až z praxe. A proto tu máme něco jako zkušební dobu. A to jsou přehmaty. Konečný počet uchazečů, který je schopný vykonávat nějakou činnost se limitně blíží nule. Takže opravdu nejsou lidi…