dob.anet

Jedná se o polopřímou nebo nevlastní přímou řeč?

Úryvky z knihy Stařec a moře:

  1. Kdybych tak měl trochu soli! Sním to všechno a pak budu připraven.
  2. Přece jen má nějaký smysl být praktický, napadlo ho. nebo Zdrávasy se říkají líp než otčenáše, pomyslil si.

Ta druhé, resp. třetí věta možná není ani jedno z toho, už mi jde hlava kolem 🙂.

Doplňuji:
Nejedná se o domácí úkol, ale přípravu k maturitě. Budu vděčná, když mi pomůžete 🙂.

Nejlepší odpověď
annas

Polopřímá řeč – řeč postavy, formálně se včleňuje do řeči autora, nemá uvzovky, využívá 3. osoby, vnitřní řeč. .
vnitřní monolog, subjektivní i hovorový jazyk.

Nevlastní přímá – monolog tak, jak byl pronesená ve skutečnosti, bez uvozovek, projev postavy, ale reprodukovaný vypravěčem., vlastně přímá řeč bez uvozovek.

Dommnívám, se, že podle charakteristiky zařadíte.

Další odpovědi
WenceslasRe

Domácí úkoly se tady nedělají

gagaga

WenceslasRe

domaci ukoly se tady delaji zcela bezne..
jak jste prisel na to, ze ne ?

vypocitava se zde..preklada ..opravuje..vys­vetluje..
a tak to ma byt

  • iv-

ivzez

Podle mne by to tak být nemělo.
Poradit, nasměriovat, vysvětlit ► ano.
Ale úkol by pak měl tazatel zvládnout sám.
Vyřešení úkolu by jej nic nenaučilo …

gagaga

ivzez.. ja opisovala celou skolu a dnes mi dari ze vsech nejvic
:p
a kdyz mame tridni sraz , tak jednickari vzdycky rikaji : ja blbej..ze jsem tenkrat neopisoval taky !!

nebudte takova " kantorska " ..trosku si tu sveraci kazajku uvolnete .nebudte takova svazana .. :p
nemyslim to ale ve zlem, spis v legraci.
nepochopte me spatne :)

  • iv-