quentos

Jedna aktuální – co přesně znamená „mít v p*deli vánoční stromeček“? :{D>

Dosud jsem si myslel, že to znamená loudat se, jít příliš pomalu (jako když má někdo v zadních partiích vánoční stromeček, musel by dávat pozor, aby se na něm nerozbily ozdoby, a jít proto pomalu z důvodu opatrnosti …), nicméně potkal jsem ho několikrát v kontextu, kde tento význam nepasuje.
Jde o novodobější idiom, nebo již o starší záležitost?

Nejlepší odpověď
annas

Je to staré slovácké nářeční přirovnání.
Ten, kdo má stromeček či oje v zadku, nezavírá za sebou dveře.

Další odpovědi
Saddman

Nevztahuje se to k člověku, který za sebou nezavírá dveře ? :)

hanulka11

u nás se to říká tomu, když přijde a nezavře za sebou dveře…ale jak to vzniklo …netuším

Drap

U nás se to používá, když někdo nezavírá dveře. Kdyby tam měl opravdu stromeček, tak by se těžko s ním točil, aby mohl zavřít

hanny 2

Přesně to znamená toto – http://img.na­dapenny.com/t20/113­45/nadap090906608­621232.jpg

Conchus

To je dost stará záležitost a znamená velmi tvrdý trest. Totéž platí pro deštník. Představte si zasunutí stromku či deštníku tlustším koncem do řitního otvoru a zkuste (u deštníku po uvolnění uzávěru) zatáhnout.