Angi-Shy

Je znám nějaký případ odkudkoliv ze světa, kdy nevinný neprošel zkouškou na detektoru lži?

Vím, že i viníci dokážou projít detektorem lži, ale je tomu i naopak, že by nevinný neprošel?

Nejlepší odpověď
Kepler

Může se to stát. Odborně se detektoru lži říká polygraf. Ten zaznamenává různé fyziologické funkce, které se můžou změnit i z jiného důvodu než při lhaní. Vyšetření je možné odmítnout. Výsledky polygrafu se v ČR nepovažují za důkazní formu. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Polygraf

Další odpovědi
Drap

Ano, i to se může stát. Někde se také detektor nebere jako stoprocentní důkaz.

led

Tento prístroj zaznamenáva reakcie testovaného na otázky. Ale rovnako ako človek, ktorý dokáže ovládať svoje reakcie a počas pádu z výšky kľudne listuje v príručke „Ako bezpečne dopadnúť na zem“, sú aj ľudia, ktorých reakcie sú nevypočítateľne nekontrolované, ktorí prejavujú zmenené emócie, alebo zdravotné poruchy aj tam, kde sa nič nedeje… Samotný stroj bez vuhodnocovača, ktorý rozhoduje o výsledku je len stroj.

Bobek 2

V naprosté většině případů nevinní neprocházejí zkouškou na detektoru lži. Protože je té zkoušce nikdo ani nepodrobí.

Pokud jde o výsledek: tzv. detektor lži není dveře, aby výsledkem bylo „prošel – neprošel“. Ten přístroj zaznamenává nějaké reakce a je na schopnostech vyhodnocujícího, jak ty reakce interpretuje a co z nich vyvodí. Pokud to vyhodnocení dělá nějaký blb, primitiv nebo dogmatik, tak je dost pravděpodobné, že často dojde k mylnému nebo unáhlenému závěru. Pokud vyhodnocení dělá někdo znalý, tak zpravidla žádné absolutní závěry z měření nedělá. A především bude vědět, že ten přístroj ve skutečnosti neměří pravdivost výpovědí, ale jen určité druhotné projevy stresu a podobných stavů. Ale to je problém prakticky jakéhokoliv měření ve fyzice i v medicíně, že je třeba i jisté míry inteligence.