Jan Ko

Je zdvojené vinutie správne?

Dnes si chcem konečne vyrobit bodovú zváračku. Mam vykuchané trafo z mikrovlnky a pripravený CYA 10 kábel. Keďže som väčší nezohnal rozhodol som sa ho zdvojiť. Štandartne ma napadá možnosť odizilovania . Spojenia a následného obalenia izolačkou. Avšak keď pozerám na kvalitu izolácie pôvodnej tak mi je lúto ju odstraňovať. Premeranim som zistil že ak by som proste navíjal dvomi CYA kablami naraz dosiahol by som požadovaný počet závitov aj z pôvodnou izoláciou. Ale le tak tak. Na konci ich samozrejme spojím do jedneho veľkého lisovacieho oka. Bude to fungovať rovnako správne ako z jednym hrubým vinutim co sa týka indukcie?

Nejlepší odpověď
orwell

Ano, mělo by. Pokud vineš vinutí souběžně několika vodiči na koncích spojenými (až po navinutí samozřejmě), je to dokonce i výhodnější, než jedním tlustým drátem. Kdysi jsem pracoval též ve výrobě traf a tlumivek a pamatuji se, že jsme navíjeli občas souběžně i vícero vodiči z několika konví. Už si nepamatuji jejich počet, ale určitě to bylo víc než tři. Ono taky mít navíječku, která zvládne ohýbat drát jako prst, není jen tak, proto se volí v takových případech několik vodičů tenčích s úhrnným průřezem rovným průřezu jednoho vodiče tlustého (jednoduše řečeno). Od počtu souběžně vedených vodičů se odvíjejí i názvy vinutí, jako bifilární, trifilární.
Vždy ale jsme používali vodiče izolované lakem či smaltem, nikdy ne holé. Důležité je to souběžné vedení vodičů, aby všechna takto vytvořená paralelní vinutí zaujímala stejný prostor, dále měla stejný odpor a indukovala se v nich stejná napětí. Prostě měla stejné parametry.
Pokud se jedná o vyšší frekvence (tak kolem několika stovek kHz), používají se často jako vodiče vysokofrekvenční lanka (kvůli omezení skinefektu), která se skládají třeba i z 15 jednotlivých tenkých drátků, vzájemně odizolovaných.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.