ooommmm

Je zdravé jíst hnědé jablko?

Všude nacházím jen odpověď na to, proč jablko po nakrojení hnědne, ale nikde jsem nenašel, jak je to se zdravím. Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Drap

Jistě tedy víš, že hnědnutí je výsledkem oxidace jablka. Pokud ho sníš, neni na tom nic nezdravého. Ale pozor. Pokud ho necháš několik dní, tak je už hodně hnědé. Říká se tomu, že je shnilé, a to už určitě zdravé neni.
Oxidací začíná v podstatě k hnití ovoce. Čím dříve po oloupání sníš, tím lépe. Zůstává většina vitamínů a živin. Pokud ho necháš cca 2 hodiny/ záleží i na druhu jablka , teplotě a dalším/ a sníž ho,nepatrně se hodnota vitamínů sníží. Delší čas bych už raději nenechával. Pokud chceš uchovat déle nezahnědlé, ponoř ho do vody s kyselinou citronovou. Oxidace se o hodně zpomalí.
Přesná doba takto nejde stanovit. Kdy používat a kdy už ne.

Další odpovědi
briketka10

Drap má pravdu, ale nemohu mu již dát bod.

http://www.no­vinky.cz/bydle­ni/zahrada/147361-co-trapi-zrajici-ovoce.html

cochee

Nelze tak úplně souhlasit s tím, že oxidace = hnití. Oxidace je chemické působení kyslíku, hniloba je organický rozklad působením mikroorganismů. Hnilobu poznáš změnou chuti na vyloženě nepříjemnou až odpornou, polopatě řečeno, jíš h*vna bakterií.

ooommmm

Takže kdy tedy jablko začíná hnít a proč právě tehdy?

cochee

To já nevím, nikdo ti neřekne přesný čas, protože záleží na vhodnosti podmínek k množení těch mikroorganismů.

ooommmm

Drap: ale vůbec nevím jak je oxidace zdravá. Je hnědé jablko stejně zdravé jako nenakrojené? A kdy je ještě jablko zdravé a kdy začíná hnít?

ooommmm

Díky za super odpověď :)