dgfdgf

Je zdravá bramborová slupka?

Nejlepší odpověď
quentos

když ji pořádně umyjete, tak ano. Nejzdravější je u mladých brambor – zejména proto, že má z celé brambory největší obsah vitamínů. V oloupané bramboře už jich moc nenajdete.
Doplňuji:
http://healthy­eating.sfgate­.com/potato-skins-healthy-3873.html

Další odpovědi
marci1

Slupka asi ne, ale pod povrchem slupky je údajně nejvíce vitamínů a minerálních látek. Spíše bych brambory uvařila ve slupce a oloupala. Jíst slupku u skladovaných brambor se nedoporučuje, obsahuje solanin.
Doplňuji:
http://www.le­civapriroda.cz/zdra­votni-dieta/brambory/

anonym

Toxické látky

Brambory obsahují toxické glykoalkaloidy, především pak solanin a chakonin. Při teplotách nad 170 °C se tyto látky částečně rozkládají.

Pokud jde o hlízy, nejvyšší koncentrace alkaloidů je pod slupkou a zvyšuje se pokud jsou brambory na světle. Brambory na světle rovněž zelenají, obsah alkaloidů však nemusí s barvou přímo korelovat. Vyšší obsah alkaloidů lze nalézt v okolí oček (pupeny na hlíze) a v blízkosti poranění hlízy. Při předávkování může dojít i ke smrtelné otravě, nicméně otravy bramborami jsou vzácné. Pokud k nim dojde, jedná se zpravidla o případ, kdy dítě snědlo větší množství plodů (nikoliv hlíz), ovšem vzhledem k jejich nechutnosti a nevelkému počtu jde o velmi nepravděpodobnou událost. Obsah alkaloidů je jedna z vlastností, která se sleduje během šlechtění.

Šlechtitelé se snaží nepřekročit koncentraci solaninu 0,2 mg/g. Nicméně i u moderních odrůd s koncentrací solaninu pod 0,2 mg/g může po osvětlení dojít ke zvýšení až nad 1 mg/g solaninu. Při běžně udávané nebezpečné dávce 200 mg solaninu to znamená, že dospělý člověk může pozřít tuto zdraví nebezpečnou dávku v jedné větší zelené bramboře či v cca 1 kg zdravých brambor.
Doplňuji:
Arygnoc,arygnoc – Brambory (lat. Solanum tuberosum; něm. Erdapfel, Kartoffel, Grundbirne; špan. a ital. Patata, rus. Kartófel; franc. Pommme de terre, Tartufo) – jsou naší druhou nejdůležitější potravinou (pouhých 50–60 kg/osobu) a levným zdrojem kalorických a biologických hodnot. Čerpáme z nich asi 14 % pokrmové energie, neboť obsahují asi 15% polysacharidů (škrob). Brambor je nejlepším potravinovým koncentrátem na světě. Hlízy obsahují významná množství kyseliny citrónové, kyseliny jablečné, polyfenolů, minerálních látek (Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, P, I, Ni, Ca, K aj.) a vitamínů C, B1, B2 a PP, potřebné kalorie, proteiny a jsou téměř bez tuku (0,1%) a vlákniny (2,5%). Důležitý je vysoký obsah pro oragnismus důležitého draslíku. Jejich pěstování je výhodné, neboť rostou rychle. Bramborová pole rodí více tun a více kalorií na hektar, než pole osázená jinou plodinou. Celosvětový průměr je třináct a půl tuny z hektaru, což je čtyřikrát více než u rýže a pětkrát více než u pšenice. V tropických oblastech je možné sklízet brambory už po dvou měsících. Daří se jim téměř všude – od pouští, přes horské oblasti na Jávě, po blátivá pole studeného Skotska. Brambory, kromě rozsáhlé výrovb škrobu, mají využití v kosmetice i lidovém lékařství. Obsahuji „alatoin“ – dusíkatou látku s hojivými účinky urychující regenerační procesy v organismu, v kosmetice jako např. při ošetření popraskaných rukou jejich odvarem.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Li­lek_brambor

Emefej

Jak kdy, některé slupky trpí chrobami.

gecco

Ani ne – bramborové slupky obsahují solanin, který je prudce jedovatý (jde o přirozenou ochranu hlíz)…
😉

arygnoc

zdravá-nezdravá, nejem ju, je to hnusné, vadí mi v puse, krku, žalúdku a aj potom na wc.
aj bonbón si pred vložení do pusy z papiera (celofánu či akéhokoľvek obalu) rozbalím, ba aj banány si olúpem či orechy zo škrupiny vylúpnem.
obaly mi nechutia.

;-Q

da ny

Ano, bramborová slupka je velmi zdravá ;)
Zrovinka minulý týden jsme v práci (během sanitárního dne) debatily asi hodinu o bramborách :D Do debaty jsme „zatáhly“ i doktora ;).
Vycházeli jsme z jedné knihy, která opěvuje prospěšnost brambor a bramborových slupek…
Naši předkové(babičky, prababičky) převážně brambory pekli a vařili se slupkou (loupat se patrně začaly až s přípravou hranolků 🙂, možná bramboráků?).
Je nesporné, že pouze brambory vařené/pečené se slupkou si zachovají vitamíny a další prospěšné látky.
Vzhledem k tomu, že nějvětší množství vitamínů u brambor je ve slupce a těsně pod ní (oloupáním se o vše připravujeme)..
Brambory jsou zdravá a sytící potravina. Zdravější se slupkou (alespoň s ní vařené).
Brambory pomáhají k fyziologicky vyvážené stravě, působí jako zásada.

Přestože všude najdeme nápady na „využití“ vody z uvařených brambor…
co se týká zdraví – je lépe ji vylít a vůbec nekonzumovat.

Jen je třeba na vaření brambor ve slupce sehnat/vykopat a sklidit/ zakoupit ty správné brambory :)

Doplňuji:
Lékař radi:
Oloupané brambory (řádně omyté) zalít vařící vodou/vložit do vařící se vody/ – přivést k varu a vodu slít.
Brambory znovu zalijeme vařící vodou, osolíme, okmínujeme.
Takto vařené bramdory jsou zdravější a mnohem chutnější.
Babička je vařila stejně, pokud ne ve slupce.
I na bramborovou kaši se vaří brambory ve slupce, rozmaškají se pomocí lisu.....

dudu

Pokud některý ze supermarketů nabízí slupky v líbivém balení v ceně 200 korun za kilo nebo více, pak zdravé určitě budou.

anonym

http://recepty­.vareni.cz/ame­ricke-brambory-na-cesky-zpusob/

anonym

Jak je již doplněno v odpovědi Marci 1 solanin je pod zeleným a kolem klíčků a viděla jsem i novou bramboru zelenou…

gecco

dgfdgf → máš tři odlišné odpovědi, vyber si…
😉

Nehodící se škrtněte…

zzzlatokopka

Hahaha mohl dát anketu:-DDD