zjentek

Je zde někdo, na koho kdy citelně působily syntetické vitamíny?

Je zde někdo, kdo by mohl říci „ano, CITELNĚ na mě působil vitamín. KDYBYCH jej nejedl, určitě bych se cítil jinak, hůře“…
Dělám si zde jen takový test, jestli jsem SÁM NA CELÉM SVĚTĚ, na koho během mnoha, mnoha desítek let života nezapůsobil nikdy nijaký v lékárně volně dostupný vitamín, ani nic podobnýho.

Nejlepší odpověď
nyjono

Co mám zkušenosti, tak syntetické vitamíny fungují. Jen jich člověk musí sezobnout víc.
Třeba C je prostě pořád C. Rozdíl oproti přírodním je ten, že přírodní obsahují mnoho dalších látek, které účinek zesilují a zepšují vstřebávání.

Další odpovědi
Kepler

Na mně citelně zapůsobí třeba analgetika, vitamíny ne – jedno jestli syntetické, nebo přírodní. Asi jich mám dostatek.

orwell

Na tohle se těžko odpovídá. Určitě ale citelně působily na moji peněženku. Krásně to popsal v diskuzi ge0rge. Zde je problém, že nejsme schopni zjistit, jak by se naše zdraví vyvíjelo bez vitamínů (v případě jejich použití), nebo s vitamíny (v případě jejich nepoužití). Já sám si myslím, že mně párkrát pomohly, ale dokázat to nemohu a zůstává to tedy v rovině víry.
Informace od jedné lékařky: lidi si myslí, že když si koupí jedno balení tablet třeba proti vypadávání a růst vlasů, tak že jim narostou. Jestli chcete zaznamenat nějaký účinek, tak to do sebe musíte doslova rvát! Pokud se vůbec nějaký pozitivní efekt dostaví a vy to vysadíte, vlasy vám nejspíš zase budou padat.
Jo, jo, tak nějak to asi bude. Další věc je, že nevíme přesně, čeho máme nedostatek, ale pouze to odhadujeme. Může se pak lehce stát, že se naopak něčím předávkujeme, což může být i zdraví ohrožující. A nějaké laboratorní testy, vyšetření na minerály, atd… Kdo z nás to předem podstupuje? Řekl bych, že nikdo a ani nevím, jestli bych měl tu možnost se někam obrátit bez doporučení lékaře.

aliendrone

ANO, na mne zapůsbily ZNAČNĚ citelně (myslím, že to byl nějaký vitamínový komplex nebo co)! A to formou volného pádu celé krabice z horního regálu rovnou na moji šišku. Paradoxně jsem přesvědčen, že bych se v případě tohoto NEUŽÍVÁNÍ cítil MNOHEM LÉPE. ;) :D :D

Ametyst

Já jsem ten zářný příklad, mně zbavily pooperačních bolestí, zatímco jiní pacienti vyžadovali prášky nebo injekce proti bolesti.

mosoj

A co čekáš? Že tě po vitamínu C přestanou bolet zuby? Otázka hodná dítěte v 1. třídě. Stejně jako když si někdo plete Wobenzim s vitaminy. Všechny vitaminy jak syntetické tak přírodní působí nepřímo, přes imunitní systém. Takže je to o stavu imunitního systému ( imunoglobuliny, IGg, IGm, IGa a mnoho dalších). Někdo je halt ihned vyčůrá, zejména ty syntetické.

orwell

Pár slov k tomu „céčku“: měl jsem v zaměstnání kolegu, který byl velkým vyznavačem vitamínů, zejména toho „C“. Tehdy se mu přisuzovaly dokonce i léčebné účinky při nádorových onemocněních. A jak ho tak do sebe rval a rval (preventivně) v domnění, že nemůže ublížit, dostal se náhle na internu ve špitále s poškozenou žaludeční sliznicí. Něco jako žaludeční vředy. Říkal, že příčinu jeho stavu mu sdělili sami lékaři. Takže není úplně pravda o jeho neškodnosti ve vysokých dávkách. Vysoké dávky vit. C se podávaly, co je mi známo, infuzí a žaludek byl proto u pacientů s rakovinou ušetřen.

cochee

Je třeba k tomu dodat, že céčko je chemicky kyselina, takže negativní vliv na žaludek při déledobém užívání je téměř jistá věc. Proto při terapiích hyperléčby vitamínem C (jasně, ty infuze jsou nejlepší) per os se doporučuje jej papat ve formě sodné soli, on ten organismus si z toho tu kyselinu askorbovou umí udělat (respektive nemusí umět – stejně jde o ten askorbátový aniont, ten je v kyselině i v soli stejný). Mám s tím jisté osobní zkušenosti. A navíc k té otázce – ano, na mě působí syntetické céčko velmi citelně (při hyperdávce) – jako ostatně téměř každý, kdož to zkouší, dostanu celkem intenzivní průjem 😉

Pepa25

Syntetické vitamíny mají obrovský placebo efekt: když na mě něco leze, tak si vezmu „céčko“ a hned je mi líp. Funguje to perfektně.

mosoj

Nyono, nemáš pravdu. Přírodní vitamin C vstřebá tělo v jakémkoliv množství. Syntetický, co je nad cca 200mg vyčůráš! Dodnes se neví proč. Tak vesele si kupuj C-éčko v síle 500 či 1000 mg. Pouze vyhazuješ peníze. Snad trošku pomůže to prodloužené uvolňování!!

Dochy

A jak do sebe chceš dostat více než 200mg přírodního Céčka?

nyjono

Mosoji, přebytečný vitamín C odchází s močí i ten přírodní. Tvůj vykřičník je naprosto zbytečný.
Nemám potřebu kupovat 500 či 1000 mg céčka. Stačí mi ten, co mám. Vím kolik ho mám brát, takže peníze zbytečně nevymočím.
A co je s tím prodlouženým uvolňováním? Kdo se tu o něm zmińuje?

mosoj

Nadměrné užívání vitaminů je škodlivé.

nyjono

Kterých vitamínů myslíš?
A jaké množství kterých je už škodlivé?
Je to hodně indivindy. Nemocní, kuřáci atd.

Ametyst

Asi bych měla férově dodat, že zatímco je předoperačním případům doporučováno kupovat si nějaký wobenzym, já jedla obyčejné béčko a zinek, mnoho týdnů předem.

anonym

řídit se v tomto případě osobními dojmy je poněkud zhoubné. Člověk obvykle nemá žádnou představu o tom jaké části jeho organismu potřebují he své činnosti jaké vitamíny či jaké složky stravy obecně. Lidé kteří ale sestavují doporučené dávky přijmu živin, vitamínů a minerálů v rámci například organizace EFSA mají každé to číslo podloženo řadou studií.

Ale máte pravdu osobně jsem na sobě žádné přímé pozitivní důsledky pojídání vitamínů nepozoroval. Jedním dechem ale dodávám, že je to prostě proto, nejsem schopen zkoumat přímou příčinnou souvislost mezi konzumací kteréhokoliv vitamínu, protože neprovádím žádné experimentální vysazení specifických druhů vitamínů s následným zkoumáním pozorovaných důsledků na sobě a desítkách dalších subjektů které prochází stejným testem.

zjentek

Souhlas, krásně popsáno. No, já bych zde syntetiský vitamín přirovnal třeba k Ostraváčku. Dám za něj dvacku, sním, ale HNED PO JÍDLE nevím, že jsem jedl. A ani necítím žádný účinek, nemám žádné příznaky, nic. Jenže musím vyhodit obal a to mně kolikrát připomíná, že jsem něco jedl. Pak koukám večer na hvězdy a přemýšlím, kolik ostraváčků se asi tak dnes zkonzumovalo a co ty obaly. Pak si naleju odpověď a položím si v řadě další otázku: Chceš být konzument, zjentku? Ale jinak si myslím, že syntetické vitamíny chápu. Dokonce i vitaminy jako takové chápu a chápu i PREVENCI v pravém slova smyslu! Dokonce znám i případy, kdy už se konkrétně objevila rakovina a lidé si na ni nechávali zasílat třeba nějaké druhy ovoce z jižní Ameřiky anebo nějaký druh houbu z Číny, ale… Samozřejmě dnešním podobným experimentům, testům a studiím rozumím, respektive chápu jejich smysl.