dudu

Je zboží, které nazýváme peníze nadbytek?

Překvapivě ano, a to díky naší milé EU, která ve snaze oživit svoji skomírající ekonomiku nedávno naplno rozjela rotačky a denně vrhá do oběhu kvanta inflačních eur. O možných důsledcích si v kuloárech šeptá většina peněžných ústavů v Evropě.
Věřte či nikoliv, ale tito výlupci právě připravují strategii jak bez větších karambolů změnit dosavadní ceníky a na běžných podnikatelských účtech prosadit uplatňování mínusových úrokových sazeb např. ve výši 0,5% p.a.!
Pokud se tato jobovka vyplní, pak bankám budeme za svěřené peníze ještě platit! Kam kráčíme a co může zanedlouho následovat?

Doplňuji:
Arygnoci vaše odpověď není korektní a navíc z ní číší nepěkný osten.
Většina zdejších bank má zahraniční matky a jistě podléhá jejich diktátu, ale na rozdíl od Slovenska zdejší Česká národní banka naši kačenku pozitivně ošetřuje a snad nadále uhlídá před ukvapenými kroky vlády. Zato Slovákům se zakrátko určitě nebude líbit míra závazné participace na škodách z očekávaného odpisu dluhů bohatějšímu Řecku.

Odpovědi
gecco

Asi jsem schopen se vyjádřit jen k „těm výlupkům“…
😉
Je to logické – jestliže klesají úroky úvěrů, musí klesat i úročení vkladů – ta banka taky musí z něčeho ´žít´ (platit zaměstnance a další náklady na provoz…). K tomuto ´směřuje´ i strategie ´vedení účtů zdarma´ – takže na takovou změnu se mohou ´těšit´ i ceníky pro občany…
;-D
Jen – v tomto kontextu vůbec nejde o množství „vytištěných“ peněz – žádná banka na světě nemá k dispozici takovou hotovost, aby mohla vyplatit vklady…
😉

Pepa25

Ano, peněz je nadbytek, ovšem je rozdílná situace v eurozóně v ČR: v eurozóně je měnové uvolňování, v ČR mají banky přebytek vkladů.

Ne, v ČR v dohledné době záporné sazby nehrozí, protože ČNB se vydala cestou devalvace měnového kurze. V Dánsku (nemají euro) měnu nedevalvovali, ale mají záporné úrokové sazby (až –0,7% p.a.)

arygnoc

čechov to nemusí trápiť, tí si vytlačia svoje koruny, aby za to inflačné euro mohli zaplatiť 30 kačiek.

že ešte stále veríte taj svojej bančičke, čo vás ožobračuje viac ako tí z bruselu.

;-Q
Doplňuji:
ja hovorím o čnb, tá devalvuje kč, nie zahraničné banky.

a čo sa týka grécka, škoda reči, stratia na tom nie iba slováci, ale i španieli, ktorí sú v rovnakom srabe ako gréci, a všetký členské krajiny bez ohľadu na to, akou menou platia.

štáty, ktoré grécku požičali a neplatia eurom, na tom budú ešte horšie, pretože súčasný trend (a to dlhodobo, v hotizonte cca 5 rokov) je taký, že neeurové krajiny devalvujú svoju menu rýchlejšie ako euro (a platí to i pre také krajiny, ako je švajčiarsko).

tým nechcem povedať, že euro je lepšie – ale má možnosť práve pre rozsah svojej platnosti lepšie disponovať so svojimi rezervami – a to kč už rezervy nemá, už nemá kam ustupovať, môže iba devalvovať.

pred rokmi som hovoril, že slováci si naraz odskákali „uťahovanie opaskov“ a prechod na euro, česi si napred uťahovali opasky a teraz možno prejdú na euro ešte v horšom kurze ako slováci.

za to, že to píšem slovensky, nehľadajte nejaké „dobre vám tak“ – je to iba konštatovanie.

;-Q

rigormortis

na otázku si sám/a odpovídáte…to zaprvé.
Zadruhé to vlády činí už desítky let a nedivil bych se i nějakým náznakům i v předminulém století.
Nikdo vás peníze používat nenutí, ale jestli chcete užívat jejích výhod, musíte přistoupit i na nějaké pravidla.

dudu

Gecco netuším proč, ale u Tvých argumentů mě napadá replika „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“.
O tom, že naše banky třou bídu s nouzí přece jasně vypovídá fakt, že např. Komerční banka loni poprvé vykázala zisk ve výšu 13-ti miliard korun.
Také zamněnuješ likviditu bank s nedostatkem lukrativních obchodních příležitostí, což je zcela zřejmé např. ze současné ceny hypotečních úvěrů.

gecco

Pokud máš na mysli, zda jsem nějak napojen na některou banku a tudíž hájím postupy bank – ne, nejsem napojen nijak.
Jen do té ´problematiky´ poněkud vidím…
😉
Uvědom si, že banky nejsou dobročinné organizace, ale podniky – a jejich majitelé (akcionáři) logicky očekávají ze svých investic zisk.
😉

zjentek

„Kam kráčíme a co může zanedlouho následovat?“ Mám takovou teorii- středověk není jen cosi vzdálenýho, dneska pyšným evropanem pozorovatelnýho třeba někde v Islámu. Středověk nekončí a je přímo tady, kolem nás. Máme spoustu smyslovejch dojmů, ale příliš vzdělaní nejsme. Takže jen co tě zbavjej „dojmů z blahobytu“, rázem žiješ středověk. A v takový situaci bude hodně těžký jej objevovat a dokumentovat u nějakejch „těch druhejch“ ;q