Avatar uživatele
Alesh

Je "zátka" a "špunt" to samé?

Dnes jsem koukal na "Co na to Češi" a ve finále byla otázka, co může být vyrobeno z korku. Druhá soutěžící dala "špunt", měla za něj asi 3 body a pak jí řekl, že top je "zátka". Já teda nevím, ale podle mě "špunt" je jen hovorový výraz pro "zátku".
Jinak Wikipedie mi dává zapravdu: "Zátka neboli špunt je předmět, který se používá k uzavření nádoby, například láhve, potrubí nebo sudu."
https://cs.wikipedia.org/…
Tak kdo má pravdu?
---
Tak pokud je tomu opravdu tak, že bazírovali na přesném slovu, tak v tom případě je pěkně zařízli a použili dvojí metr podle toho, jak se jim to hodí. Synonyma se standardně v těchto případech uznávala jako jedno slovo, vždy se řešil význam, což je samozřejmě to, co je podstatné.

Upravil/a: Alesh

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 205 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Tetka Wiki má pravdu. V té TV soutěži dali jako TOP zátku, protože je to spisovný výraz. Jinak špunt je taky malý kluk a firma Zátka vyrábí nudle. Aby to nebylo zas tak jednoduché :-))

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Zátka a špunt jsou synonyma. Myslím si ale, že ve finále soutěže "Co na to Češi" musí soutěžící uhádnout přesné znění slova, které lidé odpověděli. Nejvíce lidé odpověděli zátka (byl to top) a jen tři odpověděli špunt. :-))

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

A kromě toho existují chemické tabulky, autoři Sýkora, Zátka.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
xiperio

Zátce se říká špunt. Ale špunt se může udělat třeba v odtoku ve vaně, ale tomu už zátka neříkáme. Ve flašce se to bere jako synonyma.

Avatar uživatele
Kepler

Kelt: tak to byla velice užitečná publikace (a ještě asi je). kterou jsem taky velmi často používal. Ještě taky matematicko - fyzikální tabulky. Jinak je nanejvýš zajímavé, jak se Zátka (vyráběl nudle už před staletím) dopracoval k chemii :-))

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda