Zlatý

Je "zátka" a "špunt" to samé?

Dnes jsem koukal na "Co na to Češi" a ve finále byla otázka, co může být vyrobeno z korku. Druhá soutěžící dala "špunt", měla za něj asi 3 body a pak jí řekl, že top je "zátka". Já teda nevím, ale podle mě "špunt" je jen hovorový výraz pro "zátku".
Jinak Wikipedie mi dává zapravdu: "Zátka neboli špunt je předmět, který se používá k uzavření nádoby, například láhve, potrubí nebo sudu."
https://cs.wikipedia.org/…
Tak kdo má pravdu?
---
Tak pokud je tomu opravdu tak, že bazírovali na přesném slovu, tak v tom případě je pěkně zařízli a použili dvojí metr podle toho, jak se jim to hodí. Synonyma se standardně v těchto případech uznávala jako jedno slovo, vždy se řešil význam, což je samozřejmě to, co je podstatné.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Tetka Wiki má pravdu. V té TV soutěži dali jako TOP zátku, protože je to spisovný výraz. Jinak špunt je taky malý kluk a firma Zátka vyrábí nudle. Aby to nebylo zas tak jednoduché :-))

Další odpovědi:

Zlatý

Zátka a špunt jsou synonyma. Myslím si ale, že ve finále soutěže "Co na to Češi" musí soutěžící uhádnout přesné znění slova, které lidé odpověděli. Nejvíce lidé odpověděli zátka (byl to top) a jen tři odpověděli špunt. :-))

Zlatý

A kromě toho existují chemické tabulky, autoři Sýkora, Zátka.

Diskuze k otázce

xiperio

Zátce se říká špunt. Ale špunt se může udělat třeba v odtoku ve vaně, ale tomu už zátka neříkáme. Ve flašce se to bere jako synonyma.

Zlatý

Kepler

Kelt: tak to byla velice užitečná publikace (a ještě asi je). kterou jsem taky velmi často používal. Ještě taky matematicko - fyzikální tabulky. Jinak je nanejvýš zajímavé, jak se Zátka (vyráběl nudle už před staletím) dopracoval k chemii :-))

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4482
Zlatý Kepler 2263
Zlatý Drap 1870
Zlatý quentos 1650
Zlatý mosoj 1546
Zlatý marci1 1005
Zlatý led 1000
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.