Avatar uživatele
Alesh

Je „zátka“ a „špunt“ to samé?

Dnes jsem koukal na „Co na to Češi“ a ve finále byla otázka, co může být vyrobeno z korku. Druhá soutěžící dala „špunt“, měla za něj asi 3 body a pak jí řekl, že top je „zátka“. Já teda nevím, ale podle mě „špunt“ je jen hovorový výraz pro „zátku“.
Jinak Wikipedie mi dává zapravdu: „Zátka neboli špunt je předmět, který se používá k uzavření nádoby, například láhve, potrubí nebo sudu.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1tka

Tak kdo má pravdu?

Tak pokud je tomu opravdu tak, že bazírovali na přesném slovu, tak v tom případě je pěkně zařízli a použili dvojí metr podle toho, jak se jim to hodí. Synonyma se standardně v těchto případech uznávala jako jedno slovo, vždy se řešil význam, což je samozřejmě to, co je podstatné.

Upravil/a: Alesh

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 1394 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Tetka Wiki má pravdu. V té TV soutěži dali jako TOP zátku, protože je to spisovný výraz. Jinak špunt je taky malý kluk a firma Zátka vyrábí nudle. Aby to nebylo zas tak jednoduché 🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Zátka a špunt jsou synonyma. Myslím si ale, že ve finále soutěže „Co na to Češi“ musí soutěžící uhádnout přesné znění slova, které lidé odpověděli. Nejvíce lidé odpověděli zátka (byl to top) a jen tři odpověděli špunt. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

A kromě toho existují chemické tabulky, autoři Sýkora, Zátka.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
xiperio

Zátce se říká špunt. Ale špunt se může udělat třeba v odtoku ve vaně, ale tomu už zátka neříkáme. Ve flašce se to bere jako synonyma.

před 1393 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Kelt: tak to byla velice užitečná publikace (a ještě asi je). kterou jsem taky velmi často používal. Ještě taky matematicko – fyzikální tabulky. Jinak je nanejvýš zajímavé, jak se Zátka (vyráběl nudle už před staletím) dopracoval k chemii 🙂

před 1394 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek