Lucina84

Je žalovatelné, pokud někdo dočasně založí pohoršující profil (např. na facebooku) nějaké oběti?

Pokud ano, tak je možnost se obrátit na pomoc policie, jestliže by si odkaz k profilu jako důkaz danná oběť uschovala? K pošpinění oběti po smazání profilu přece došlo.

Nejlepší odpověď
setapouch

Pokud použije jméno, pseudonym nebo podobiznu, pak zcela jistě došlo k zásahu do osobnostních práv, což je žalovatelné (obrátit se na právníka a podat občanskoprávní žalobu). Za určitých okolností může jít o přestupek proti občanskému soužití (obrátit se na Policii, ta to pravděpodobně předá přestupkové komisi).

Předně bych zajistil, že smazáním profilu nedojde ke zničení důkazů. Takže buď kontaktovat provozovatele, ať profil není dál viditelný, ale nemaže, nebo (lépe), nechat si stránku notářsky ověřit.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Žalovatelné je v podstatě vše, problém je svůj nárok před soudem prokázat.

Na takto všeobecnou otázku se jinak odpovědět nedá.