_Bůh_

Je zakázáno někoho zabít?

V trestním zákoníku se píše jenom to, že „kdo někoho zabije, půjde do vězení“. Ale nepíše se tam, že se to nesmí. Je někde napsáno, že se to nesmí?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Vražda, případně zabití jsou trestné činy. Ty jsou zákoníku definované jako protiprávní jednání. Protiprávní jednání je zakázané obecně, podle obecné právní zásady „neminem leadere“ = neškodit jinému. Konkrétně je to v řadě ustanovení, např. už v definici zákonnosti v čl. 2 ústavy: „každý občan může činit, co není zákonem zakázáno“ – z toho vyplývá, že co je zákonem zakázáno, činit není možné.

Další odpovědi
Disraeli

Tak se zkus podívat třeba do ZÁKLADNÍCH práv a svobod (jako je právo na život, ochrana života, zákaz usmrcování,..)… které bys měl ovšem znát. S takovou se už tvým otázkám a názorům nedivím (trolling netrolling).
Trestní zákoník „překvapivě“ pojednává o trestech a následcích související s těmi spáchanými tresnými činy. To jsou věci, že?

aliendrone

Pokud vím, tož přinejmenším v „desateru“ s tím začali nejpozději. Spíš dříve.
Za mě je to poněkud přežilý požadavek, NAOPAK bych za některá zabití/vraždy dával VYZNAMENÁNÍ! ;) :D :D
A sakra… NIC nového pod Sluncem, tak ničevó, držím hubu. :(

zjentek

A co zabití nechťá? To by bylo možný zakázat jak, heh? Mysli, Bůhu, mysli! (;

Beno

Bůh by to měl vědět.

Jiří Bohumil

_Bůh_ : a proč by mělo být psáno že nemůžeš zabít? To postrádá smysl, můžeš dělat co chceš, kdy chceš a kde chceš. Zákony pak ale určují za co a jak budeš potrestán, pokud provedeš cokoliv, co se neslučuje s všeobecně přijatými zásadami soužití ve společnosti, které jsou v těchto zákonech přesně specifikovány.
A co se týká konkrétně toho zabíjení, tak v dobách válek, jsou „hrdinové“ za zabíjení dokonce i vyznamenáváni.
A nepleť do toho nemoci, viry a bakterie. Na ty žádné zákony a tresty neplatí.

Disraeli

Nikoli, je to trestné, protože je to nezákonné – co je nezákonné je zakázané. Jinak viz Pepovu odpověď (rozhodně si člověk nemůže dělat, co chce a nejde jen o tresty, ale i předcházení zločinům… to by to vypadalo bez řádu atd., kdyby se to zakládalo čistě na trestech). Tresty určuje a vymezuje trestní zákoník, ostatní zákony určují pravidla, postupy, povinnosti, vztahy a určují, co JE ZAKÁZANÉ. Jinak ohledně života a základních práv, tak to je vymezno přímo v listině zákaldních práv a svobod, přímo a začátku… včetně zákazu vražd atd.
Na JK/_Bůh: však netřeba reagovat, ve smylu brát to vážně přít se s ním, zákony a právo jakož i všechno ostaní jsou tu pro lidi, pro lidskou společnost s její organizací a jejími pravidly.

Jen pro info, ne vždy je zbavení života nezákonné nebo vyloženě trestné. Za prvné záleží na státě a jeho zákonech (jako i například trest smrti, čili právní odsousení k smrti nebo i případy jako sebeobrana nebo nechtěně zabití, zneškodnění nebezpečného člověka atd atd… to jsou vyjímkynebo spíš konkrétní práva a možnosti vymezené zákony).
Ale jinak je zavraždění/zbavení života nejen trestné, ale i nezákonné, zakázané…

Disraeli

…netřeba reagovat protože je to TROLL, fakt nechápu, kdo to bere vážně a pře se s ním s tím, že to bere vážně. :D

_Bůh_

A jak funguje právo na život, když někdo umře na JIP na covid?

Dochy

Právo na něco je záležitost čistě mezi lidmi. Jeden druhému by neměl jeho práva upírat. Ale Covid ani streptokok naše práva neznají a popravdě jsou jim u pr (teda kdyby nějakou měli)

_Bůh_

Disraeli: A kde tam je napsáno, že nemůžu nikoho zabít? To tam nevidím.