Kelt

Je zajímavé, jak stejné sloveso mění děj. Nezdá se vám?

Zločinec byl odsouzen. Soudkyně se chystala vynést rozsudek. Rozsudek byl napsaný na papíře. Uklízečka se ale rozhodla vynést smetí a vynesla i papír s tím rozsudkem. Takže soudkyně nevynesla rozsudek, protože ten rozsudek vlastně vynesla (do smetí) uklízečka. Ať žije čeština.

Nejlepší odpověď
annas

Už jsem vám několikrát opakovala, že slovo má význam základní a významy přenesené.

U sloves je rozhodující i vid, který vyjadřuje děj ukončený, nebo probíhající, případně opakující se.

Dále podle kontextu je možné využít synonyma. Ta jsou v češtině znakem „mnohomluvnosti“, na rozdíl od homonym – ta jsou znakem jazykové „úspornosti“.

Jen pro zajímavost původa slovesa nést
Všeslovanské slovo Psl.*nesti má odpovídající protějšekv lit. nèšti, lot. nest tv., příbuzné je dále něm. genug, angl. enough ‘dost’, lat. nancīscī ‘nabýt, dosáhnout’, ř. énenkon‘ přines ljsem’(aorist k férō ‘nesu’), stindicky. náśati ‘dosahuje’.

Jiří Rejzek: Etymologický slovník

Když přidáte předpony, význam se obměňuje. Předpona vy- = něco ven, vzhůru atd.

Myslíte sloveso vynést? Podívejte do SSJC, kolik má toto sloveso významů.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=vyn%C3%A9st

Další odpovědi
gecco

Sloveso nemění děj…
Sloveso děj vyjadřuje…
A jo – význam některých slov (i sloves) může být v různých kontextech různý…
A co jako???
:-O
Vynesu trumf – angličtina je na kontextu ještě výrazně závislejší…
😉

Kepler

Je to blbost, vytrženo z kontextu. Většina jazyků má více významů jednoho slova ve srovnání s češtinou, třeba angličtina. Smysluplnou větu netvoří jediné slovo. Děj zůstává stejný. Soudkyně vynesla rozsudek, uklízečka papír.