zjentek

Je z historie známa jakákoli souvislost/spo­jitost mezi slovy anál a kanál?

Anál a kanál.

Nejlepší odpověď
annas

1. "kanál, kanálek, kanálový, kanalizace, kanalizovat.

Z lat. canālis ‘trouba, stoka, žlab’ od canna ‘trubička, rákos, třtina’ z ř. kánna ‘roura’ z asyrskobaby­lonského qanū tv. ze sumerskoakkadského gin tv. .

Jiřáí Rejzek Etymologický slovník

2. Nespisovný výraz anál – řiť – pro lidský kroužek konečníku ánus – (z latinského anusu znamená „prsten“, „kruh“) je vnější otevírání konečníku.

anus – dolní otvor trávicího kanálu", ze starého francouzského anus , z latinského anus „kroužek konečníku“, z kruhu kořen *āno- „. "Srovnej řecké daktylios "anus,“ doslova „prsten (pro prst),“ od daktylos „prst.“.

https://www.e­tymonline.com/wor­d/anus

.
3. Chybně se anál odvozuje od slova. anál – letopis
„Anál = stručný záznam o udalostiach, letopis. Lat. annales, plurál z annális = ročne. Kor. annus = rok.“

https://www.in­foz.cz/anal/

Pokud jde opůvod slov, je rozdílny.

Další odpovědi
Dochy

Kromě toho že produkt leze zpravidla z análu do kanálu už jen 4 písmenka…