Je vzájemná vyživovací povinnost i od dítěte k rodičům, když jsou rodiče bez práce, tak dítě jím musí přispívat?

I za situace, že u nich nebydlí (má svůj byt, svojí holku, svoje životní problémy)

Nejlepší odpověď
kapka

Vyživovací povinnost dětí vůči rodičům ze zákona existuje, ale jak soudní vymáhání funguje v praxi, to nevím.
http://www.ro­dinausoudu.cz/vy­zivovaci-povinnost-a-jeji-druhy

Další odpovědi
anonym

Stejně jako je vzájemná vyživovací povinnost mezi manželi, tak je obdobná mezi rodiči a dětmi.
V praxi je málokdy uplatňována od rodičů vůči dětem, protože se buď nějak dohodnou nebo je jim stydno žádat o něco, co za starých časů byla obyčejná lidská slušnost a samozřejmost. Dokonce někteří to považují za ostudu, že takto své děti vychovali.
Vymahatelnost je dána Zákonem o rodině a u soudu probíhá standardně jako u výživného na dítě.
P.S. Jen pro doplnění pro kapku a oponenturu ajťákovi.

anonym

to nejspíš neni, pokud u vás ponují špatné vztahy, tak i soud je bezmocný, pokud dobré, tak by mělo stačit jen požádat a aani to ne

dědapetr

Vyživovací povinnost rodičů k dětem
http://www.vy­zivne.cz/vyzi­vovaci-povinnost-rodicu-k-detem