hapiky

Je vysoká škola zbraň, se kterou se s trochou nadsázky pokoušíme vloupat do chrámu vědění?

Nebo je to jen běžné či určité „poslání“

Nejlepší odpověď
annas

Vidím to opačně. Škola – chrám vzdělanost, vědění – zbraň.

Kdysi byla škola chrámem vzdělanosti, to už dávno neplatí. Spojení se objevilo v dávné minlosti, když vzdělání bylo určené jen vybraným jedincům.

Dnes nejsou školy zárukou vědění, to se dá získat i jiným způsobem.

Studium na škole nedává zbraň vědění, protože vědění je silnou zbraní člověka, pokud ví, jak je použít a rozvíjet, jinak se stane dogmatem. Diplom, který získá student o ukončení školy, je jen papír.

Zbraň je nástroj, který je určený k boji. Pomůže tehdy, pokud člověk ví, jak jej použít.. Škola je teorie, úspěšnost vědění ukáže praxe. Jedině tak se vědění stane zbraní člověka.

Takže vědění je nejsilnější zbraní každého člověka. To je to, co máme v sobě a předáváme dál. Není to je záležitost školy.

Další odpovědi
ivzez

Vědění není chrám a VŠ není zbraň…

______

Reakce na další odpovědi a na diskuzi:

Trvám na tom, že vědění není chrám,
nemá nic společného s vírou ani náboženstvím.

Trvám i na tom, že VŠ a žádná škola není ani zbraň.
Vědění je důležité, je tím nejdůležitějším, čeho člověk
(vedle lásky) může dosáhnout. Ale považuji je spíše za poklad.
Nikoliv za zbraň (ani v přeneseném slova smyslu).

Slovo chrám se v souvislosti s věděním a vzděláním (nikoliv
„vzdělaností“) příčí už z toho důvodu, že představitelé církve
dlouho udržovali lid v nevědomosti, bránili v přístupu ke vzdělání.

zjentek

Nesmysl. V chrámu vědění jsem pobýval já, v Indii. Nevím, co to má dělat s VŠ a navíc ještě v této lokalitě, kde panuje „místní mentalita“…

Kelt

Pokud to bereš metaforicky je vysoká škola, nebo obecně vzdělání takovým ukazatelem, který nám ukazuje cestu do města vědění. Ten ukazatel je psaný písmem,kterému rozumí jen ti vzdělaní a ti se také dostanou do toho města vzdělání (nebo zeě)

hapiky

ivzez: Je to posvátný chrám. Bez vědění pokroku není!

ivzez

Máte pravdu, bez vědění není pokroku.
Ale chrám to není a už vůbec ne posvátný!

Vědění ani vědu bych nespojovala s náboženskými obraty.
Už proto ne, že cirkev hodně dlouho běžným lidem bránila
v poznání i ve vědění.