_Bůh_

Je výkon profese lékaře nemorální?

Je nemorální být lékařem? Jak lékař přispívá v boji proti přelidnění? Přirozený úbytek počtu lidí v důsledku zdravotních potíží je přirozený a příroda s ním počítá. Jen tak lze zajistit biodiverzitu a rovnováhu. Dnes je planeta prokazatelně přelidněná (o Indii ani nemluvě). Je za takové situace ospravedlnitelný výkon lékařské profese? Přelidnění přeci ovlivní všechny, a to negativně. Proč lékaři nemyslí na lidi?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Nebój, lékaři a farmaceutika urřitě taky odpraví dost lidí. ;)
„Umírám, neboť jsem obklopen lékaři.“

„Chudý pracuje, bohatý ho využívá a voják chrání oba dva. Plátce daní platí všem třem. Tulák odpočívá za všechny čtyři a ochmelka pije za všech pět. Bankéř okrádá všech šest a právník se pře se všemi sedmi. Lékař zabíjí všech osm. Hrobník pohříbá všech devět. Politik žije ze všech deseti.“ 😂

Další odpovědi
Ametyst

Existují nemorální lékaři, pokud místo uklidnění pacienta a vysvětlení problému ho straší. Lékař z přísahy nemá škodit. Jenomže prachy lákají. Když se mluví o zneužívání léků, o černém trhu s lidskými orgány, ve všem jedou. Jsou lehce korumpovatelní, protože mají moc nad životy.

elkon

Co je to zase za hovadinu? Už máš asi taky dost.

Rokio

Lékař je naopak nejvíce prestižní povolání v Česku. Pro zajímavost nejméně prestižním zaměstnáním v tuzemsku je uklízečka.

da ny

Není to nemorální.
Proč nemyslíte na lidi i Vy?
Přelidnění v mnoha přelidněných oblastech nemají na svědomí žádní lékaři (zejména ne v Indii, Bangladéš, Nigérie, Pákistánu, v Číně, i Africe aj.).
V Japonsku to až tak není díky lékařské péči a kidnaté Rusko je na obrovské rozloze, podobně jako USA (všimněte si kdo, kde má žena více dětí, než 2 – 3.
Přece nežijete na jiné planetě, než my. :) Vy jste nezaznamenal fakt, že i přes prodlužující se věk, díky vyspělé, lékařské péči a udržení slabších jedinců při životě (díky chirutgii), že přes to, přeze všechno:
Se ve vyspělých zemích světa, s vyspělou lékařskou péčí a díky ATB (zejména v západních kulturách) snižuje počet obyvatel v populaci (Evropa vymírá).
Neházejte flintu do žita ;D On se někdo postará, aby se počet lidstva na planetě Zemi radikálně snížil. Možná prostřednictvím rukou lékařů a zdravotníků :)

Ametyst

Rokio: To jsou paradoxy, že bez uklízečky by se nekonaly ani žádné operace na operačním sále!

_Bůh_

Rokio: Jste si jistý? Lékařka, co udělá vizitu na JIP, pak zapíše do počítače, že se nic nového neudálo, a tím má hotovo? Chirurg, co operuje 10 hodin denně? No, nevím. Prestižní budiž, já bych to teda dělat nechtěl.

_Bůh_

Elkon: Žádní lékaři nebudou existovat, pokud bude zničen globální ekosystém. Přelidnění je největší dnešní hrozba. Více například zde: https://ekolis­t.cz/cz/publi­cistika/eseje/pre­lidneni-slon-v-mistnosti-o-kterem-se-nemluvi

cpt. Obvious

Není to pravda. Růst populace se bude v budoucnu zpomalovat, jde to současně s vyšší vzdělaností obyvatel a vyšší životní úrovní, které obě nesporně rostou.
Ve středověku mívaly rodiny spoustu dětí, protože bylo nutno počítat s tím, že část z nich se nedožije ani dospělosti. V dnešní době pokročilé medicíny, kdy je dětská úmrtnost ve většině zemí naprosto minimální už to není potřeba. Navíc je každému dostupná antikoncepce nebo rovnou potraty, výrazně se tak zredukovaly i tzv. nechtěné děti.
Dnes se už lidé (hlavně ženy) naučili hledět víc na sebe, neobětovat svůj život jen rození dětí. Vědí, že výchova dítěte není jen tak, že jde o časově i finančně velmi náročnou věc. Proto dnes ve vyspělých zemích má většina párů jednoho dva potomky. A to je jeden z důvodů, proč např. vyspělá Evropa vymírá. Přelidnění naopak můžeme stále najít v Indii či Africe, kde jde právě o případy chudých, nevzdělaných a nevyspělých společností. Životní úroveň se ale postupně zvyšuje i tam, a tak se jednou dostanou i oni do bodu, kde jsme teď my.

Podle jedné studie, kterou jsem měl kdysi možnost číst, vědci počítají s tím, že celosvětový přírůstek obyvatelstva se zastaví někdy kolem roku 2100, pak se bude lidstvo držet plus mínus na stejných číslech.

_Bůh_

Jinak tedy je ještě úsměvné, že autorem článku na který odkazuji, je lékař. Viz článek.