zjentek

Je výhodnější zalévat zahradu ráno, nebo raději večer?

Napadlo mě, když to brzy ráno zajeju a vzápětí přijde hic, tak se pak velmi rychle většina tý vody odpaří, takže se ta zeleň dosyta nenapije, zatímco pokud zaleju večer, tak přes noc (kdy do mokrý zeminy nesvítí slunce, žejo) se voda neodpařuje, zeleň se více napije a drahá voda tedy nepřijde nazmar.

Je to správná dedukce?

Nejlepší odpověď
annas

Zalévám ráno, někdy i večer, ale odstátou vodou., ale jsem zahradník „na baterky“.

Ale raději jsem se podívala, co doporučují odborníci.

"Ráno nebo večer?

Z hlediska úspornosti a dobré využitelnosti vláhy je optimální časná ranní zálivka. Můžeme klidně postříkat i listy, protože oschnou dřív, než by je slunce mohlo spálit.

Přes poledne by se na rostliny vůbec nemělo stříkat: kapky vody totiž na listech fungují jako malé optické čočky, v nichž se sluneční paprsky soustřeďují a způsobují na listech popáleniny. Navíc je to neekonomické, protože část vody se vypaří již ve vzduchu a další část hned při dopadu na rozpálenou zem. Jestliže rostliny přes den vadnou, pomůžeme jim vláhou přímo ke kořenům.

Večer by se mělo zalévat pouze ke kořenům. Pokropené listy nestihnou oschnout a je nebezpečí vzniku houbových chorob. Jinak je večerní zálivka výhodná, protože voda se přes noc dobře vsákne do půdy a rostliny ji mají pro příští horký den v zásobě. V té době se dá také zjistit podle zvadlých listů, kde je jí skutečný nedostatek.atd. "

http://www.zi­votnistyl.cz/clan­ky/zahrada/208/kdy-a-jak-zalevat.html

Další odpovědi
Klaproth

Já zalévám večer, manželka ráno (nechce se mi vstávat před východem slunka).

led

Zalievajte ráno, keď sa Slniečko zobúdza, lúče má nízko nad zemou a nespaľuje ju. Kým naberie svoju silu, rastliny sa napijú.
Na poľudnie zalievajte záhradu nepriateľa, vodné kvapky zosilnia páľavu Slnka a spália mu úrodu
Večer počkajte, až sa Slnko uloží spať a dopraje záhrade chládok a vlahu večera.

Drap

Vyjde to v podstatě na stejno. Ve velkých vedrech je vhodné zalévat 2× , ráno i večer. Vždy se má zalévat ráno, nebo večer. Zalevání přes den je nejméně efektivní. Já osobně upřednostňuji zalévat večer, už jenom proto, abych nemusel ráno brzy vstávat.

aliendrone

Zalévám večer (minimáln hodinu po západu Slunce), taktéž ráno PŘED východem Slunce (nemám s tím problém – nespavost). Nikdy přes den, pokud je řádě zalito, i při největším pařáku zálivka MUSÍ vystačit. Případná povadlost je znakem nedostatečné zálivky (v případě květináčů malého objemu podkladních misek).

novaklen

Za mě je ideální jak ráno, tak večer. Většinou ale zalévám pouze večer, protože ráno než jdu do práce zalévat nestíhám. Nad čím ovšem poslední dobou přemýšlím je, že bych si na zahradu koupila nějaký automatický zavlažovací systém. Měla jsem nedávno možnost vidět jak to funguje a myslím si, že v mém případě by se ta investice do toho vyplatila. Koukala jsem, že se to dá sehnat například zde