Boy 13

Je vyber z bankomatu opravdu bezpecny?

Nedavno jsem slysel, ze podvodnici umistuji na bankomaty tzv. Skimmovaci zarizeni a ze si muze udaje z karty zkopirovat na svoji a vyluxovat vam uplne ucet. Je to pravda? A kde teda vybirat penize? A co by se stalo, kdyby vam nekdo vyluxoval penize z uctu a vy by jste bance prokazali, ze jste to neudelali. Dala by vam penize zpet?

Odpovědi
Edison

Ano, je to pravda. Má to jeden zásadní problém: Ta informace je stará už mnoho let. Dnešní bankomaty už montáž skimmovacích zařízení je velmi ztížena a uživatel by to poznal. Stačí prakticky nebýt truPka, než zasunu kartu to, co je namontováno kolem štěrbyny lehce zkusit, jestli to pevně drží. Skimmovací zařízení se taky skládá ze dvou částí: Kopírka karty a zařízení na zjištění PINu. Buďto kamerou, stačí si zakrýt klávesnici druhou rukou nebo kryptovicí, nebo byla namontována druhá foliová klávesnice, ale to bys zase spolehlivě poznal, že tam je něco, co tam nepatří.

autacek

Ano, je bezpečný, obecně lze říct, že je to bezpečnější, než platit kartou na internetu 😉. Jelikož jsem nikdy neviděl skimmovací zařízení v praxi, nejsem sto říct, zda-li to jde tak snadno poznat, každopádně pokud dojde ke zneužití údajů z karty, přicházejí v úvahu dvě možnosti – buď Vám dá banka za vinu, že jste údaje dostatečně neochránil, proti takovému zneužití se lze pojistit – též je tam případně nějaká spoluúčast, nebo banka uzná, že ke zneužití údajů došlo ne vaším zaviněním, pak by měla ztráty krýt (prostřednictvím kartové společnosti).

K příspěvku Ivzez, ne, při zneužití tímto typem nedochází k výběru „na bankomatu ihned po Vás“, ale většinou se data následně transportují někam do zahraničí a nezřídka kdy jde o výběr z bankomatu třeba někde v Africe.

ivzez

Souhlasím s Edisonem, když si bankomat dobře prohlédnete,
musel byste zjistit, že něco není v pořádku, a vybrat z jiného.

Já to „mám pojištěno“ ještě tím, že hotovost téměř nepoužívám
a že AirBank ještě nemá moc bankomatů → když potřebuju hotovost,
vyberu ji z bankomatu v bance → tam je podle mne výběr bezpečný.
___

Ale reagovala jsem hlavně kvůli závěru Vaší otázky:
»…, kdyby vam nekdo vyluxoval penize z uctu
a vy byste bance prokazali, ze jste to neudelali.«

Jak si představujete prokázat, že jste něco neudělal? Podle mých
zkušeností lze prokázat pouze to, co se stalo, nebo co člověk udělal.
Neumím si představit, jak prokázat, že jsem něco neudělala…

Jedině snad v případě, že by útočník peníze vybral v době,
kdy byl člověk prokazatelně někde jinde. Jenže útočník by
peníze pravděpodobně vybral co nejdříve po mém odchodu…

_______

Doplňuji (ta děravá hlava!!):

Auťáček i Edison (diskuze) mají pravdu, úplně
jsem zapomněla, jak to probíhalo/probíhá…

Navíc jsem to „pomotala“ se situací, kdy člověk provede výběr,
vyjme kartu, uklidí a peníze zapomene. Ty potom může sebrat ten,
kdo k bankomatu přijde hned po něm.

Edison

Ivzez, ani to se neděje… Bankomat po „vypláznutí“ peněz řve jak prokoplej a svítí displejem, že nelze zapomenout. A i kdyby, tak po nějaké krátké době sbaští prašule zpátky a transakci stornuje. Dokonce je to ošetřený i proti tomu, kdyby uživatel vejmul třeba jednu bankovku zevnitř balíčku a nechal zbytek požrat zpět. I takové podvody se dělaly. Dnes to bankomat znova přepočítá.

Edison

Ivzez, z části by se to dalo. Bankomaty jsou vybaveny kamerami a viděj, kdo se kolem motá. Záznamy mají časové razítko stejně, jako transakce. Tedy se záběr z kamery dá sesynchronizovat s transakcí. Pokud by se povedlo, že transakci neprovedl držitel karty, jistá šance tu je. Jen ještě prokázat, že osoba na záběru nebyla pověřena držitelem karty. Ovšem ono to může věcně být postaveno i obráceně, že by banka musela takovou spojistot prokázat. A myslím, že dnes se to tak bere.