Bruneta84

Je vůbec nějaká bitva, kterou SSSR (předtím Rusko) prohrálo?

Je vůbec někdo, kdo u nějaké bitvy porazil Sovětský svaz? Nebo Rusko (v letech 1900–1922) až do roku 1999 ? Ptám se i v rámci studené války, zda někde zvítězili neformálně Američané (vím, že proti sobě fakticky nikdy nebojovali)

Odpovědi
Drap

Ano, bude jich dokonce několik. Třeba Bialystocko-Minská bitva

aliendrone

Hodně. Asi nejdrtivější byla porážka v září 1941 části Jižního a Jihozápadního frontu, kdy v kyjevském kotli bylo obklíčeno a zničeno celých 5 sovětských armád. Do zajetí padlo cca 650 000 vojáků. (Rusové uvádí menší, Němci větší počet)

Každopádně je tato bitva největším úspěšným obkličovacím manévrem v historii (úspěšným z hlediska Němců, pro Rusy to byla katastrofa).

Kepler

Ano, dostávají na frak celkem pravidelně. Když to vezmu chronologicky, tak třeba v r. 1905 v rusko-japonské válce námořní bitva u Cušimy (prohra ve válce), pak jim pěkně zatápěly čsl. legie. Do zimy 1942/43 prohrávali proti Němcům všechny bitvy. V modernějších dějinách museli sbalit kufry v Afganistánu (Sovětský Vietnam). No a nakonec Sověti museli opustit naše území, i když to nebyla prohra vojenská, jen politická.
Mimochodem Sověti a Američané proti sobě fakticky (i když ne oficiálně) bojovali, především jako piloti stíhaček jak v Koreji, tak ve Vietnamu.

led

Zimná (Fínska) vojna 1939 skončila síce prímerím, ale SSSR nedosiahol svoj pôvodný cieľ dobyť celé Fínsko, ale len sekundárny rozšírenie obrannej zóny okolo Leningradu prímerím dosiahol.

anonym

Němci je během války drtili, sověti měli mnohem větší ztráty než oni a několik bitev prohráli. Stačí si je vyhledat. To ti moc neřeknou, komunistická propaganda dělala z rusů vítěze stejně jako dělá americká propaganda vítěze v američanů. Není náhoda, že holywood točí filmy hlavně o bitvách kde zvítězili.

hapiky

Kromě výše jmenovaných Sověti prohráli největší ideologickou bitvu století. Socialismus tvrdě narazil a prohrál na celé čáře a z dlouhodobého hlediska neschopný přežít alespoň jedno století. Přesto má pořád mnoho příznivců, protože dává hlupákům možnost vyniknout.

aliendrone

Keplere… slyšels někdy o bitvě o Moskvu (v zimě 1941)? ;) :D :D