zjentek

Je virus inteligentní?

Virus většinou vznikne (objeví se, zmutuje) v obrovských koloniích nositele (jeskyně plná netopýrů, Čína…). Tak mě napadlo, jestli není chytrý…

Nejlepší odpověď
annas

Prý ano.

Už před deseti lety řekl „Lai, profesor molekulární mikrobiologie a imunologie a vyšetřovatel Howard Hughes Medical Institute., že "viry jsou velmi inteligentní. Mohou myslet. Dělají věci, které neočekáváme. Přizpůsobují se prostředí. Změní se, aby přežili“

„Viry mohou zachytit kousky buněčných genů nebo začlenit své geny do buněčného genomu. To znamená, že k evoluci dochází u virů po celou dobu. Je to velmi dynamický proces – proto vždy cítím, že viry jsou živé, “řekl."

Další podrobnosti se dovíte v odkazu.

https://news.us­c.edu/9791/re­searcher-teases-out-secrets-from-surprisingly-intelligent-viruses/

Ale druhá skutečnost, že i některé běžné viry snižují inteligenci

https://www.i­rozhlas.cz/ve­da-technologie/ve­da/inteligence-vir-stari_180428180­0_jgr

Další odpovědi
Bobek 2

To ses dostal k zásadnímu ideologickému sporu o tzv. „intelligent design“, tj. jestli spontánní evoluci života z bublajícího bahna, resp. z nějaké singularity nebo prahmoty, chápat jako projev „inteligence“, a jestli si tu inteligenci máme představovat nějak antropomorfně.

Mutace a šíření viru jsou prostě projevem principu, že přežívá to, co je životaschopné, a vyvane to, co je vyvanutelné. A že věci fungují tak, jak fungují. V tomto smyslu můžeme považovat za inteligentní i krystalizující látku, tvořící se sněhovou vločku, klíčící semínko, vodu kolující v přírodě, atomy, molekuly, horniny… Jsou to principy světa a přírody, které stvořily i naši lidskou inteligenci a umožnily jí klást si i filosofické otázky.

Dochy

Podle našich měřítek a informací ne.Na to je příliš „jednoduchý“. Nicméně virus ve smyslu celé jeho populace tak může vypadat. Ale spíše ve smyslu jeho „designu“ než ve smyslu vlastní inteligence, která by mohla s někým smysluplně komunikovat.

Gus_Fring

Tohle je otázka žáka páté třídy, který má prvně přírodopis. Vir, překvapivě, myslet opravdu nedokáže, vždyť se ani většinou nepočítá mezi živé. To, že se přizpůsobuje, je způsobeno přírodou. Pokud je něco geniální, tak příroda a evoluce.