hapiky

Je více toho, „co nesmím“, nebo toho, co musím, smím, nebo toho, co bych měl či neměl?

Ve smyslu: Co není zakázané, je dovolené?

Odpovědi
Ametyst

To je těžká otázka. Dříve se lidé drželi desatera přikázání a zákony nemusely být tak složité. Dnes si hodně lidí myslí, že má hlavně „nárok“ a neustále požaduje a vyžaduje. Svazují nás nesmyslné tuny zákonů. Pokud si člověk není jistý, jestli někde něčím neporušil zákon, je to celé špatně a postavené na hlavu. Např. jestli si může zapálit cigaretu ve svém autě, kde už od výrobce chybí popelník.

zjentek

Nemusíš nic. Nicméně ve společnosti, která „musí“, si s takovým přístupem poneseš kruté následky.

Bobek 2

Ještě si to zkomplikuj tím, že člověk někdy musí udělat něco, co udělat nesmí, anebo tutéž věc zároveň smí i nesmí udělat. Máma zakáže, táta dovolí, co z toho platí? Co když zákon dovolí, ale úředník zakáže? Co když stát přikáže, ale vyšší princip mravní zakáže? A když ti někdo zakáže kouřit tabák – je to jeden zákaz, nebo je to tolik zákazů, kolik existuje druhů cigaret, či vůbec kuřiva, kuřáckých potřeb a způsobů kouření? Jak si to spočítáš, tak to budeš mít – záleží jen na tobě, čeho bude víc.