terry

Je více, lépe vodivý hliník nebo nerez (přesný poměr nevím)? Aspoň přibližně. Nebo to je nastejno? Díky

Jedná je o el.obvod.
Doplňuji:
Upřesňuji, pracuji s vysokou frekvencí a jako mezikus, aby se mi nespojil materiál tam, kde nechci, používám hliníkový plech.
Je už ale pokroucený s špatně se s ním pracuje. Kamarád dělá v práci s nerezem a chtěla jsem mu říct o kus nerezu, kterým bych nahradila ten hliník.

Nejlepší odpověď
mosoj

Jako vodič el. proudu jste zvolila špatně !!

Uvádím měrný elektrický odpor ( rezistenci):

  1. měď – 0,0169 ohm/m
  2. hliník – 0,0267
  3. železo – 0,0996
  4. nerez – 0,7000 – 0,8000

Jak vidíte legovaná nerez ocel má cca 300 x !!
větší odpor než hliník. Takže má i 300× menší vodivost !!!

Nerezové dráty se používají spíše jako odporové!! vodiče než vodiče !

Sice záleží na poměru složení nerezu ( chrom, molybden, nikl) ale vždy to bude mít charakter odporového vodiče!!

Neuvádíte na čem tu vysokou frekvenci máte a jak vysokou. U vedení s vysokými kmitočty ( radiotechnika, TV a pod.)by to zase až tak vadit nemuselo, neboť zde se enegie šíří po povrchu vodiče. Nesmí jít ale o vysoké proudy, pak by zase musel být velký povrch, nejlépe trubka nebo pásek o velkém povrchu !!
Doplňuji:
Tak jsem se na inetu seznámil s vysokofrekvenčním ( dielektrickým) svařováním plastů. Bohužel ta dobrá vodivost u elektrod musí zůstat zachována. Takže ten nerez se určitě nehodí. Navíc je sice tvrdý ale zase rád z toho důvodu praská.

Uznávám ale že hliníková přítlačná lišta je mechanicky pro tuto potřebu měkká.
Ideální elektroda pro tuto potřebu se uvádí mosazná. Mosaz je tvrdá a měrný odpor má někde na úrovni hliníku.
Možná že by stálo za to, si tento materiál alespoň na tu přítlačnou elektrodu opatřit.

Další odpovědi
Mapel

Vodivost je v pořadí
měď
mosaz
hliník
a pak to ostatní.
V současné době se používá hlavně měď s přechodem na TN-S. Hliník pouze na hlavní přívody. Žádný poměr s nerez neexistuje. Je to nějaká divočina. V současné době akorát Prakab dělá výzkum se složením dvoujádrového kabelu měď-hlinák, ale zatim se mi to zdá jako utopie.

Michal Kole

Vodiče pro vysoké frekvence jsou MĚDĚNÉ lankové a POSTŘÍBŘENÉ, aby lépe odolali skin-efektu.

Elektrický proud se nešíří jádrem elektrického vodiče a po povrchu vodiče a čím je vyšší frekvence tak tím intenzivněji je proud vlivem magnetického pole vytlačován do povrchu elektrického vodiče.

terry

Nejde mi o vodič.
Elektrody mám také z obyč.železa.
Jde mi o to, jestli mohu nyní používaný hliník nahradit tím nerezem.

mosoj

Pokud tam tečou velké proudy, nemůžete! Budete z to ho mít vařič !

terry

Svařuji pomocí vsoké frekvence PVC folii. Elektrody mám železné a hliníkové ve tvaru, jaký potřebuji.
Myslela jsem že by nerezový plech, který je pevnější než ten nyní používaný hliníkový, co používám jako mezivrstvu, déle vydržel a nedeformoval se používáním.
ale jak čtu, tak to asi nepůjde a budu muset někde senat kus plochého hliníku.

mosoj

A velkou napěťovou ztrátu.

terry

Díky.
Fyzika nikdy nebyla má silná stránka. I když VF byla má maturitní otázka :)
Z elektriky jsem měla za 3 :)

mosoj

Z toho si nic nedělejte.
Teprve nyní jsem si všiml že ten hliník máte jako „výluku“ na svařovací elektrodě. Z čeho tedy je ta přítlačná elktroda vyrobena ?