kkoudy

Je vhodné začít javou?

Dobrý den,
mám zkušenosti s kódováním v html a css, chtěl bych pokračovat s nějakým programovacím jazykem, chtěl bych se zeptat jestli je vhodná java jako první jazyk a kdyžtak poprosit o nějaké webové kurzy nebo tutoriály, pokud možno v češtině, prozatím bych se angličtině rád vyhnul.

Nejlepší odpověď
blesk26

Jestli máš zkušenosti s html a css, tak co takhle zkusit PHP, které by tyto znalosti krásně doplnilo? Dá ti také základ v algoritmizaci, časem se můžeš podívat i na objektově orientované. PHP má hroznou výhodu v tom, že je jednoduché, nezáleží na datových typech apod … no a až budeš znát jazykové konstrukce, vrhni se na javu – syntaxe je podobná a tam teprve poznáš sílu objektově orientovaného pořádného programování :)

Další odpovědi
Audio

Doporučuju raději začít s Javou než C/C++ či PHP, a to z těchto důvodů:

1/ Od začátku získáš lepší programovací návyky, než kdybys začínal s PHP. To je jednodušší, srozumitelnější, můžeš se ho naučit za odpoledne. Bohužel, když nepojedeš podle knihy nebo kvalitního tutoriálu (kterých moc není), naučíš se psát kód pouze na způsob „je to ošklivý, ale chodí to, uf“. PHP není špatná volba, ale musíš jet podle kvalitních materiálů.

2/ Java je srozumitelnější než C/C++. Používá reference a garbage collector, zatímco C/C++ reference a ukazetele a správu paměti si programátor řeší sám (v Javě se o toto nestaráš). V praxi to znamená, že třeba předčasně uvolníš používanou paměť, program ti spadne a ty budeš dvacet minut bádat nad tím, proč se tak stalo. Nebo jiný příklad: budeš mít vytvořené pole a přistoupíš za jeho poslední prvek. Java vyhodí výjimku, čímž tě na to upozorní, zatímco u C/C++ je situace nepředvídatelná (nemusíš chybu objevit; program může jednou havarovat a po druhé ne).

Pokud si navíc stáhneš kvalitní IDE, jako je např. Netbeans, budeš upozorněn na drtivou většinu chyb v zdrojáku ještě před tím, než se program zkompiluje.

Přechod Java->PHP či Java->C/C++ neni bolestivý a neměl by ti dělat žádný problém.

Jsemtady

Pokud chceš programovat webové aplikace tak dejme tomu, jinak je lepší jít rovnou na C++ a nebo v případě mobile appz např. sis stáhnou balík od googlu. Vše potřebné najdeš na vebu. Jinak je snažší si do začátku vzít něco vizuálního jako je visual basic nebo Delphi. Ale to je trošku bokem. Musíš vědět co chceš dělat … a dle toho si vybrat jazyk.

anonym

pokud rozšiřueš své znalosti html a css pak je vhodné pokračovat JavaScript+DOM (coz je interpretovany jazyk na strane klienta, neni to Java, pouze se podoba jmeno ale nema to krome zakladni syntaxe mnoho spolecneho) a PHP (vykonavane na strane serveru) …

java je vhodná pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací nebo pro aplikace pro mobilní telefony (j2me, android, ..)

miket

Jestli chceš být v oboru dobrý, tak rozhodně není dobré začít Javou.

Viděl bych ten postup asi takto: C → C++ → C# nebo Java. Pak až to budeš všechno umět koukl bych na jiné paradigma, které ti ukáže úplně jiný svět, třeba Haskell, Prolog …

josef.sabl

Java není špatná, C# + ASP.NET je možná pro začátečníka ještě lepší.

PHP se vyvaruj, naučí tě jen bastlit polofunkčí, děravé a neudržovatelné zmetky. Neříkám, že se v něm nedá udělat dobrý produkt, ale nenutí tě k tomu a základní prvky jazyka naopak svádějí k tomu to „prasit“. Jedinou alternativou by bylo použití nějakého frameworku pro PHP (Např. ZEND), ale to je zase pro začátečníka hodně silné kafe.