marci1

Je vhodné oslovovat zákaznici v obchodě „paničko“ ?

Mě to připomíná film „Jáma“, kdy to říká služka posměšně své zlé paní.
Doplňuji:
Opravuji : „Vlčí jáma“. První slovo vypadlo. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Oslovení ,paničko, je prvorepublikový výraz. Dnes je spíš na veřejnosti negativní, jinak snad v soukromém projevu jako nadsázka.

  1. familiární = daná žena ze středních n. lepších vrstev společnosti, paní.
  2. familiární =. manželka
  3. zastarale = vůbec mladá žena z lepších vrstev, dáma.

V dnešní době oslovení není vhodné, záleží na intonaci, považovala bych je za urážku, nebo výraz toho, že se dotyčná zákaznice povyšuje, dělá něco víc než je. nutné
I když jde o známou, nepovažuji oslovení za vhodné ve veřejném projevu, , jedině snad v žertu, a to v soukromí.

Další odpovědi
briketka10

tak oslovují většinou jen podnapilí
zákazníci (muži) nejen v obchodě
slýchávám je i v autobusech, když
si chtějí přisednout a prosí o místo
vedle mně, nebo jakékoliv paní :(
je to nechutné, ale oni si to neuvědomují
navíc páchnou alkoholem celým busem..

anonym

Pokud by „panička“ a prodavač/ka měli/y blízký vztah, klidně…
Ale asi bych se tvářil velmi rozpačitě, kdyby takto oslovil někdo neznámý babu, se kterou bych (hypoteticky) v obchodě byl.

beer

Toto oslovení je dle mého názoru žoviální a do slušného obchodu nepatří.
Doplňuji:
Pokud se prodavač se zákazníkem zná, může ho oslovovat jménem či příjmením, záleží na domluvě. Výraz „panička“ si může také leckdo vysvětlit hanlivě – příkladů je totiž dost.

Lamalam

Mě osobně by se takové oslovení nelíbilo. Snad jenom, kdybychom byli s prodavačem staří známí…

lota

Určitě to v dnešní době vhodné není, nezní to příjemně, je to až neslušné.

marci1

Myslím tím dva úplně cizí lidi. ☹

arygnoc

nie.