Kepler

Je velký rozdíl mezi Windows a nějakou verzí Ubuntu?

Uvažuji, že bych si ji nainstaloval místo win7, ale trochu ve mně budí obavy, že to tam všechno bude vypadat jinak a že v tom budu trochu plavat. Moc zdatný v práci s PC nejsem. RAM mám 4 GB. Pak má ještě pár otázek:

  1. Je pravda, že tam antivir není třeba, protože tyto OS nejsou napadány?
  2. Dají se tam nainstalovat obdobné programy jako na win a odkud se dají stáhnout?
  3. Která z verzí, resp. derivát Ubuntu je nejlepší?
  4. Mají snad tyto OS nějaké nevýhody?

Dik za odpovědi.

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, to záleží na stupni tech. pokročilosti uživatele. Pro začatečníka v tom asi nebude o moc větší rozdíl, než že „ikonky jsou trochu jiné“ a „pár věcí je jinak“. Pro pokročilého tam bude DOST věcí jinak, ale ono se to dá.

ad 1 – Napadány JSOU, dokonce existují i antivirové programy pro Linux a to jak free, tak placené. Jen to s těmi útoky pochopitelně není tak horké, jako na Widlích pro malý počet uživatelů.

ad 2 – Ano, hodně užívané programy mají linuxverzi (třeba Firefox), pokud ne, tak mají ekvivalentní soft. Třeba na torrenty jsem používal „utorrent“ (který jsem musel pochopitelně doinstalovat), na linuxu je už od instalace OS kompletní balík programů včetně torrent klienta. Jinak máš pochopitelně k dispozici repozitář, odkud můžeš stahovat případný další potřebný software.

ad 3 – NEBER NIC JINÉHO, než standardní Ubuntu! Žádné Lubuntu či jiná distra neber, jednoduše proto, že Ubuntu je nejvíc zavedené, podpora a aktualizace dobré, kdežto na nějaké „pro pár lidí distro“ kálí Bílý Tesák. Jinak se v případě potíží dočkáš: „No na Ubuntu to je takhle, ale Lubuntu to má asi trochu jinak“! :(

ad 4 – Mají. Nedostatečně odladěný soft, díky tomu, že je obvykle zdarma. Navíc se chyby v SW (včetně bezpečnostních!) opravují poměrně pomalu (jak se vývojáři naskytne čas a chuť), podobně jako to je s free programy na Windows.

Prostě si to zkus, abys věděl, vlastní úsudek ničím nenahradíš. Nainstalovat se vedle Widlí Ubuntu bezproblémově umí a zvládne to i pokročilejší laik. Ty pak jen budeš při bootování vybírat, který systém se má spustit, jestli Widle nebo Linux. A když se ti nebude líbit, tak to pošleš do háje, no. :) (BTW – speciálně upozorňuji, že tzv. Live distra (bezinstalační na zkoušku) jsou pomalý hrůzinec, z nich si může utvořit jedině ŠPATNÝ obrázek.

Další odpovědi
anonym

Ovládání je velmi podobné, elkon tu trochu zastrašuje a neříká tak docela pravdu. Zrovnávat to lze velmi dobře protože velká spousta programů je naprosto identická jak pro linux tak pro windows, namátkou třeba libreoffice, firefox, chrome, inkscape, steam, nově i edge je pro obě platformy, total commander má na linuxu svůj identický ekvivalen double commander a tak dále a tak dále. Přechod z jednoho systému na druhý je pro běžného uživatele řekl bych docela intuitivní protože drtivá většina věcí mu tam bude velmi povědomá.

  1. anitivir tam skutečně třeba není jednoduše proto že tvůrci virů se na tuto platformu nesoustředí ani zdaleka tolik jako na windows, na linuxu je od virů klid. Plus systém samotný je lépe zabezpečený než windows díky opensource vývoji kdy na zdrojový kód dohlíží mnohem více očí vývojářů než je tomu u uzavřeného kódu windows který je tak na chyby náchylnější.
  2. Ano dají se tam nainstalovat podobné nebo zcela identické programy jako na windows. Ideálním pomocníkem je server alternativeto.net … ked si vyhledej jakýkoliv název programu třeba winzip, totalcommander, a tak podobně a níže pak klepni na odkaz ALL PLATFORMS a přepni jej na LINUX, hned první alternativní aplikace tak bude optimální aplikací která řeší naprosto totéž a je pro linux dostupná. V linuxu existuje vestavěný katalog software ve kterém se pohodlně aplikace dohledávají a ze kterého se instalují na jedno klepnutí stejně jako třeba na android telefonech.
  3. v této chvíli je nejnovější verze 19.10 vydaná v říjnu tohoto roku, deriváty bych do začátku vůbec neřešil a šel prostě do hlavní větve ubuntu bez dalších modifikací. Nedomnívám se že bys nějaký speciální derivát ocenil, leda bys měl velmi nevýkoný PC s málo RAM (rozuměj, méně než 4GB) pak by mělo smysl uvažovat nad derivátem LUBUNTU právě proto že je velmi málo náročný na hardware i operační paměť, jeho nejnovější verze je také 19.10.
  4. Je jich celá řada, například automatické aktualizace nejsou tak otravné jako na windows a probíhají diskrétně na pozadí aniž by tě rušily při práci. Systém je vždy zdarma a díky licenci GPL to ani není možné změnit takže vždy zdarma i bude. Točí se kolem něj relativně vzdělaná komunita pokročilejších uživatelů převážně na askubuntu.com a forum.ubuntu.cz … kteří snadno poradí s prakticky jakýmkoliv myslitelným problémem.

Edison

Tak je to něco jiného. To je jasný. Já si takhle zvykal na MacOS. Ale zvykl jsem si tak, že teň mám skoro problém ve widlích. 😁

Není pravdou, že by menšinové OS nebyly napadány. Ale efektivita napadání je, vzhledem k obsazenosti trhu, mnohem nižší, proto jsou i spíše v pozadí zájmu hackerů. Programy podobné určitě najdeš. Pokud nepůjde o nějaké speciality. Která je nejlepší? Silně subjektivní. Nevýhody? Ano. Je to otevřený systém se všemi klady i zápory, které s tím souvisejí. Takže vlastně nevýhoda a výhoda současně.

elkon

Nedá se to vůbec srovnávat, protože jsou to úplně jiné platformy. Programy jsou také úplně jiné. Vůbec to spolu nesouvisí.

Kryšpín

Trochu umět anglicky,neko­pírovat návody, nepoužívat antivir, nehrabat se v ovladačích, nebát se příkazového řádku, pokud možno nehledat programy na webu, trochu se učit, nečekat přehnané vlastnosti. Na př. na OS+instalaci softaru dát 40 GB a do zbytku uložit data, trochu rozdělit disk a zkusit třeba Linux Mint, ale nebát se učit.

anonym

Mno a pokud ten rozdíl mezi windows a ubuntu chceš vidět nějak prakticky tak prostě v nějaké další otázce pošli screenshot windows kde budeš mít pootvírané aplikace které tě zajímají a já ti pošlu úplně stejný screenshot se stejnými aplikacemi v ubuntu (nebo s takovými které poskytují stejnou funkčnost) . To by mohlo být velmi názorné srovnání .

Roman71

Už jen vzhledově jsou oba operační systémy velmi odlišné.
Co se týká programového vybavení, v tom je taky velký rozdíl. Napadnutelnost virem, při dodržení jistých pravidel a zabezpečení, je v Ubuntu Linuxu (i ostatních distribucích) minimální.
Pravděpodobně se vám podaří stáhnout nějaký makrovirus, ale ten tolik příležitostí k napadnutí systémových souborů mít nebude, protože k tomu bude potřebovat administrátorská práva, která si od uživatele bude muset získat zadáním hesla.

Každopádně, zvyknete-li si rychle na odlišnosti v grafickém podání prostředí, zvládnout zbytek bude pravděpodobně stejné jako naučit se držet při jídle lžíci v druhé ruce 😉

Edison

Tady se kapku mýlíš. I do ubuntu se dá pořítit PROSTŘEDÍ velmi podobné widlím. Mno… proč asi… Ale uznávám, je spousta věcí, které se dělají jinak… Jde jen o to, jestli je běžný user nutně potřebuje. To pak ale platí i o widlích. Jsou mraky věcí, které efektivněji člověk udělá z terminálu.

Kepler

Edison: k těm programům: celkem běžné věci – něco jako office, prohlížeče, přehrávače, Commander, internetová rádia a tak. A poběží mi na tom internetová TV? Kde se dají ty programy stáhnout? Budu moci prohlížet a pracovat s datovými soubory (fotky, filmy, hudba, texty) vytvořenými ve Windows?

anonym

Ptal ses na soubory a jejich formáty, s těmi na linuxu problém skutečně není, datové formáty jsou platformě nezávislé a obvykle snadno přenositelné ať už si vzpomeneš na kterýkoliv audio (mp3, aac, vorbis, pls) přes videa (mkv, avi, wmv, mp4, ) obrázky (jpg, png, gif,) dokumenty (pdf, docx, xlsx, pptx, odt, ods, ps …), archivy (zip, rar, gz, bz2, tar, 7z, lzma, …) až po specialitky typu (*.torrent souborů) otevřeš to tam vesměs snadno všechno, z tím na linu nejsou problémy.

Vojta24

Zkus si hledat alternativy softwaru na alternativeto.net je to opravdu velmi užitečný nástroj a jak to použiješ jednou dvakrát už se nikdy nebudeš tady ptát jaký software na linuxu dělá to co si na windows dělal třeba s total commmander, najdeš to tam raz dva viz https://alter­nativeto.net/sof­tware/total-commander/?plat­form=linux

…office → LibreOffice
…prohlížeče → těch je na linuxu hned několik, Chrome, Firefox, Opera a brzy i Edge
…přehrávače → VLC, MPV, čistě hudební pak třeba Audacious
…commander → je na linuxu v repozitáři pod názvem double commander a je to přesný klon
…internetová rádia jsou otázka webu, ale umí je následně s příslušným odkazem přehrát jakýkoliv přehrávač včetně výše zmíněného VLC

…programy se v ubuntu stahují přímo ze softwarového centra v systému, nemusíš je snánět nikde na webu…

anonym

tohle není přesně pravda, openoffice není zcela opuštěná větev prostě je jen její vývoj méně aktivní a většina vývojářů se přesunula do projektu libreoffice. Opustěný ale openoffice není, stále pro něj občas vychází aktualizace a nové verze.

Dochy

office? – microsoft office nehledej. Tuším že existují, ale s MS Office pro windows co jsem slyšel, moc společného nemají.
Ale OpenOffice nebo nějaká jejich odnož k dispozici určitě bude už v základu.
Prohlížeče – kromě IE skoro jakýkoli
Přehrávače – hafo
Commander – Total Commander tam nebude, ale alternativa určitě ano.
fotky, filmy, hudba, texty – bez problémů, s vyjímkou produktů MS je vše multiplatformní a i ty MS produkty lze zpravidla načíst vhodnou alternativou…

Vojta24

OpenOffice už nepoužívejte je to opuštěná větěv vývoje místo něj se dnes prosazuje LIBREOFFICE a jeho uživatelské rozhranní je s MS OFFICE velmi podobné pokud jej přepnete do režimu ZOBRAZENI->NASTROJE->PANELY. IE na linuxu sice není ale kdo by o takový vergl stál, nejhorší prohlížeč všech dob. Jeho nástupce Edge prý na linuxu brzy k dispozici bude. Ale firefox a chrome jsou i tak lepší varianty.

Edison

Určitě ano. Něco se určo najde, když jsem to našel i na Macka. Práce se souborama pochopitelně půjde. Kcde co stahovat… Já na hledání používám google. Jen k danému známému softu přihodím macos a ono něco vypadne, třeba jen fora s radami na náhrady pro příslušný OS.

anonym

pro práci se soubory je na linuxu perfektní DOUBLE COMMANDER, je to dokonalý klon TOTAL COMMANDERU. Navíc je multiplatformní takže si ho můžete vyzkoušet i na windows. Jen mám pocit že na linuxu běží o něco rychleji, ale třeba je to jen subjektivní dojem.