hapiky

Je velký apetit k jídlu nepřítel dlouhověkosti?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nemusí být, nepřítelem dlouhověkosti je obezita. Lidé, kteří těžce fyzicky pracují nebo sportovci, mohou mít i několikanásobně vyšší kalorický výdej, než kancelářský mol, takže k ukládání tuku nedochází.

Další odpovědi
Drap

Určitě dlouhověkosti nesvědčí. Zde platí staré, dobré : Jez do polosyta , pij do polopita.

zjentek

Určitě. Jeden by si mohl myslet, že vyššímu příjmu potravy postačí nastavit vyšší laťku výdeje energie a je to vyřešený, jenže i kdyby člověk tu vůli k pohybu měl, tak či tak zřejmě dojde k rychlejšímu opotřebení orgynizmu a tedy i k jeho včasnějšímu „vysednutí“ do nouzového režimu, čož my lidé nazýváme stářím. ;)
Můj názor je ten, že v tomto ohledu se nedá nic ošulit. Hlavně ne ta nenažranost. ;)

aliendrone

Myslím, že ano, statistiky potvrzují, že delšího věku se dožívají lidé stravující se relativně střídmě. Kepler MÁ sice pravdu s tou ekvivalencí příjmu/výdeje, jenže zakopaný pes je ve změnách v průběhu let.

Já třeba v mládí zblajznul na posezení CELÉ grilované kuře a ještě pak koukal, čím se dorazit. Fakt je, že jsem to všechno vyběhal, vysportoval, vysou… (však víte), prostě jsem byl k nezastavení. Břicho jak valcha, u bazénu jsem se nemusel stydět.

Dnes na sport nemám čas, lítám sice od nevidím do nevidím pořád, ale už to NENÍ tak hektické jako kdysi. Břicho? Už x-let jsem v nějakém 4–5 měsíci „těhotenství“ a u bazénu rozhodně žádný potlesk nesklidím. ;) :D :D A to NAVZDORY tomu, že jím podstatně méně!!!

Prostě s věkem se metabolismus ZPOMALÍ a člověk nějak NEPOTŘEBUJE takový příjem energie. Možná se biochemici budou mé teorii smát (nejspíš válet smíchem po zemi ;) :D), ale já tělo přirovnávám k autu/motoru. Pokud budete s autem jezdit citovku piánko, tak motor (i celé auto) vydrží klidně v pohodě 2× déle, než když ho budete neustále hnát do otáček, každou chvíli plyn na podlaze.

To se pak součásti rychleji opotřebují (i když budete měnit v termínech olej) a se zažívacím traktem je to podle mne nemlich to samé. Jedna věc je, když ho budete dlouhodobě zatěžovat „s mírou“, jiná věc je, když bude zatěžován (přetěžován) husičkami, vepřoknedlozelem, pečenými bůčky apod. Stejně jako u huntovaného motoru se i u huntovaného zažívacího traktu něco DŘÍVE podělá.

To je můj LAICKÝ názor na věc, tak PLS mne hned nebijte! ;) :D :D

da ny

Velký apetit nemusí být nepřítelem dlouhověkosti. Jak bylo řečeno, tou je obezita.
Znala jsem paní, tyčku, žrouta, byla tady do 90 le a tasemnici neměla 😁.
Můj otec má a měl vždy velký apetit, ale přejídající se žrout to není. Je mu 82 let…

Člověk s velkým apetitem nemusí být zrovna „popelnice/kon­tejner/senkrub­na“. :D
Ono spíš záleží na skladbě stravy. Také může mít jiný (i poruchu( metabolismu).

A opět, jak bylo zde řečeno, na energetickém výdeji v poměru k en. příjmu.
Člkověk může jíst s chutí, často, více, ale ne vagony..
Muži mohou na udržení stejné váhové hmotnosti sníst dvojnásobné množství (porce, energie) než ženy.

ivzez

Podle mne ne.

Nepřítele dlouhověkosti bych viděla v něčem jiném.
Např. v nestřídmosti, v obžerství, …

zjentek

Ivzez a o čem tahle otázka podle vás je? Obžerství se dělí ještě na velké a ještě větší?

ivzez

Apetit není totéž.

zjentek

Promiňte, ale když mám velký apetit, 100% DOJDE taky k obžerství! Takže o5 si nerozumíme. Přece k čemu by mně byl VELKÝ APETIT, kdybych mu nepodlehl? To bych si ho měl snad prohlížet v zrcadle, nebo co vás ještě napadá? K čemu by mohl být dobrý samotný apetit? Nevíte? Mě napadá jedině to, že bychom si jej mohli jen tak „chovat“. Třeba do tý doby, než se nám sám od sebe přestane vracet a definitivně nás smutně opustí..

Edison

Apetit k čemu? Práci? Jídlu? Spánku? Sexu?… Apetitů je mnoho a mnoho, takže nelze odpovědět.

quentos

Podle slovníku cizích slov apetit = „chuť, zejména k jídlu“. Pokud tedy není uvedeno jinak, jedná se o chuť k jídlu.

zjentek

Konečně mně někdo vysvětlil, proč Apetito se jmenují sýry a ne třeba kondomy.