Gestas

Je ve větě „Soudce vyhlásil hnídek smrti“ metonymie?

Jde o to, že Tomáš Hnídek se v současnosti jmenuje Tomáš Ortel. Když ve větě nahradím slovo ortel slovem hnídek, je to metonymie?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nějak té větě nerozumím, ne bez kontextu. Každopádně metonymie znamená záměnu slov na základě vnitřního obsahového vztahu. Pokud příjmení Ortel a Hnídek mají nějaký vnitřní obsahový vztah, pak by to byla metonymie. Pokud vím, příjmení žádný obsah a charakteristiku nemají.

Další odpovědi
annas

Záleží na konextu.

Jedině, že by si soudce vytvořil pro Ortela pomenování „hnídek“ od původního příjmení Hnídek . Takže pak by šlo o metonymii. Ať je Ortel, nebo Hnídek, jeho čin, „hnídek“ zůstává.

Vlastnosti člověka Hnídka obecně nazval „hnídek“ – vlastnosti nositele příjmení přenesl jakoby na jednotku „špatnosti“, tedy hnídek.

Stejně jak lazar, jidáš atd.

Ale uvedený obrat platí jen pro soudce, neplatí obecně, protože on sám si vytvořil metonymii, protože zná vnitřní souvislost mezi činy Hnídka alias Ortela.

Cenobita

Jde o to, že jméno Ortel je pseudonym (doslovně krycí jméno).

pseudo = první část složených slov mající význam nepravý, napodobený, lživý

No pokud si nějaké stoletípočkáme, může být, že se z pseudonymu stane synonymum.

PS: jinak je to tedy velmi „zvláštní“ úvaha …