Boy 13

Je varikokela nebezpecna?

Chci se zeptat. Urolog mi diagnistikoval malou varikokelu v levem varleti. Obcas mam tahave bolest varlete. Urolog rekl, ze bude zase potom prohlidka. Chci se zeptat, co mam delat, smirit se s obcasnou ,,bolesti". Jake je reseni tohoto problemu mimo operaci? A kdyz nepujdu, nebudu treba jednou neplodny? Jo a dodavam, ze treba po sprse je ta bolest intenzivnejsi, nevite, proc to tak je?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jedná o městnání a rozšíření žilních pletení, které odvádějí krev z varlete, nadvarlete a šourku. Tyto žilní pleteně se nacházejí hlavně za varlaty. Každé varle má své cévní zásobování, a proto je varikokéla spíše pouze jednostranná. Časteji se přitom vyskytuje na levé straně. Při rozšiřování žilních pletení dochází zároveň i k městnání krve a tím i horšímu odtoku odkysličené krve zpět do krevního oběhu. Protože krev, která do varlete přichází, se v něm déle zdrží, varle se otepluje, což může mít negativní vliv na plodnost. Spermie totiž pro svůj vývoj potřebují chladnější prostředí. Proto jsou také varlata umístěna mimo tělo, kde je teplota nižší. Kvůli městnání je také zpomalen průtok krve varletem a zhoršuje se jeho cévní zásobení.
U varikokély je možný operativní postup. Při něm se postižené žíly vyjmou nebo přeruší. To je možné učinit buď klasicky otevřením pacienta nebo laparoskopicky, kdy se do břišní stěny udělají pouze malé otvory. Tolik od lékařů: https://nemoci­.vitalion.cz/va­rikokela/
Osobně bych se malé operaci nevyhýbal. Ta zvýšená bolest v horké sprše zřejmě souvisí s horším chlazením pytlíku.

Další odpovědi
Palpatine

Podle mě ses měl zeptat na tyto otázky přímo urologa, když už jsi u něj byl.
Ale souhlasím s Keplerem, operaci by ses vyhýbat neměl. Radši se vzmuž dokud být plnohodnotným mužem být ještě můžeš! Jde ti přece o zdraví a zbavení se bolesti, to za to lehnutí pod nůž snad stojí nebo ne?

mosoj

Otázka patří na urologa! Po sprše si dávej krátkodobě studenou sprchu na podbřišek a pohlavní orgán.