paul1

Je Vám známo, že droždí obsahuje i vitamin D?

Až donedávna jsem byl přesvědčen, že droždí obsahuje jen vitamíny skupiny B. Před nedávnem jsem narazil na informaci, že může mimo thiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2) a niacin (vitaminB3) , obsahovat i vitamin D, ale musíte droždí vystavit UV záření, stačí ho po rozdrobení vystavit na sluníčko.
Droždí dále obsahuje vitaminy B5, B6 a B12, dále aminokyseliny, minerály, enzymy nezbytné pro správnou funkci lidského organismu (růst, buněčný metabolismus, imunitní systém). Výborná je polévka z droždí, nebo pomazánka.

https://www.ces­kaordinace.cz/droz­di-jako-lek-ckr-1063-8070.html

Droždí (kvasnice) a jeho účinky na zdraví i na akné – uvidíte, co všechno dokáže | Rehabilitace.info

Nejlepší odpověď
marci1

Jak si připravit kvasnice s obsahem vitamínu D
Budete-li si v létě připravovat například kynuté těsto na meruňkové knedlíky nebo třeba na koláč, můžete kousek rozdrobeného droždí nebo část již připraveného kvásku nechat chvíli na sluníčku. Stejný postup můžete udělat i s droždím sušeným jedlým (lahůdkovým), než jej dáte do připravovaného pokrmu, třeba do polévky nebo omáčky.
„Zde se navíc nemusíme bát, že bychom teplem a sluncem připravili kvasnice o kypřicí efekt,“ upozorňují Svatava Bischofová a Jiří Ruprich s tím, že určité množství vitamínu D se takto v droždí pravděpodobně vytvoří. Vy si tak kromě vitamínů skupiny B, které droždí přirozeně obsahuje, zajistíte i trochu toho „déčka“. „A když budete droždí na sluníčku hlídat a vaše tvář, paže a nohy budou osluněny například dvacet minut, vytvoří se vám v kůži přímo i vitamín D3 v množství, které významným dílem pokryje vaši denní potřebu,“ doporučují odborníci. 🙂
https://www.vi­talia.cz/clan­ky/jak-si-pripravit-kvasnice-s-obsahem-vitaminu-d/

Další odpovědi
zjentek

Není mi známo. A jak tedy dlouho má být droždí na slunci exponovaný, aby se „déčkem nabilo“?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

paul1

Omlouvám se, druhý odkaz je nefunkční, správně má být:
https://www.re­habilitace.in­fo/zdravotni/droz­di-kvasnice-a-jeho-ucinky-na-zdravi-uvidite-co-vsechno-dokaze/