hadimrch

Je v této době rozumné při výběru televizoru oželet rozlišení Full HD z důvodu lepší konektivity a dalších funkcí?

Myslím že naše domácnost dozrála ke koupi nového televizoru – úhlopříčka nejlépe 28 max 32", Full HD a nahrávání na USB. Bohužel zjišťuji, že v nabídce všech prodejců jsou častokrát TV v této konfiguraci pouze HD Ready, (dokonce i ve spojení s funkcí Smart)… což mne docela překvapuje. Jak je to tedy, dá se říci, že HD Ready je u úhlopříčky do 32" naprosto dostačující a Full HD zbytečnost? Nebo je třeba(v případě menších úhlopříček) počkat až prodejci HD Ready vyprodají a Full HD bude konečně samozřejmostí? A jak dlouho to může trvat?

Odpovědi
autacek

Nejprve si odpověz sám na otázku a udělej porovnání, zda-li jsi při úhlopříčce 32 palců schopen na vzdálenost, na kterou koukáš na televizor, poznat rozdíl. Pak taky můžeš přihlédnout k tomu, co na televizi budeš přehrávat a zda-li máš zdroj HD vysílání, v éteru to ještě tak běžné není, s tím souvisí i plánovaná doba užívání televize. Lze též uvažovat o větší úhlopříčce a 4K, pro přehrávání filmů, či fotek, je to úplně jiný zážitek.

magorvkleci

Řekl bych, že 30" je právě tak ta hranice, na níž začíná FullHD mít jakžtakž smysl.
Rozhodnutí je otázka pořizovací ceny, a nabídka HD Ready je v téhle velikosti tak široká, protože dost lidí prostě chce co největší televizi, na které jim bude HD Ready (a cena) ještě vyhovovat.

anonym

Pokud budete na televizoru přehrávat převážně běžné televizní vysílání nebo DVD disky, pak se dá říci, že FullHD rozlišení by bylo skutečně zbytečné, ani jeden z těchto zdrojů totiž neumí tak vysoké rozlišení zatím využít.

O smysluplnosti FullHD se bavíme až ve chvíli kdy DVD přehrávač nahradíte přehrávačem BLU RAY a běžné televizní vysílání nějakým FullHD internetovým streamováním, kabelem či satelitem. Eventuálně kdy si dáte záležet na tom aby veškeré video soubory které stahujete odněkud z internetu měly vždy v názvu 1080p 🙂

Je to trochu zjednodušené, ale v podstatě to takto lze pro většinu případů shrnout.

4K je zcela mimo vaše zorné pole, s tímto rozlišením se tak malé úhlopříčky prakticky nevyrábí pokud nejde o PC monitory spíše než TV …

Radius

Aby to přehrávalo TV vysílání i za několik let, musí to umět přijímat signál v DVB-T2 v kodeku HEVC. Tento kodek HEVC poskytuje největší kompresi.