zjentek

Je v těchto vedrech dobrý nápad dávat včelkám na zahrádku cukerný roztok, nebo pro ně může být spíše kontraproduktivní?

"Co navrhuje Sir David Attenborough.

Tento známý zoolog předkládá jednoduchý tip, který může udělat každý:

Smíchejte vodu s cukrem a směs nechte venku na zahradě nebo na balkonu vždy, když odcházíte z domu.

Pomůžete zachránit váš život!

Následovně vysvětluje :

V tuto dobu v roce se často zdá jakoby včely umíraly. Je to však jen zdání..

Včely dokážou během sbírání pylu značně ztuhnout a nemají pak dostatek energie, aby se vrátily do úlu. Proto je můžeme vidět nehybně ležet na zemi.

Pokud se u vašeho domova nebo bytu objeví takováto včela, jednoduchým řešením je nabídnout jí cukr a vodu. Tím jí pomůžete překonat její vyčerpání.

Jednoduše smíchejte 2 polévkové lžíce bílého krystalového cukru s 1 polévkovou lžicí vody a nádobu s touto směsí pak nechte na místě, kde se k ní dostane včela. Ať už je to na zahradě, pokud ji máte, na balkonu nebo na jiném podobném místě…"

https://www.ces­tyksobe.cz/proc-byste-pokazde-kdyz-odchazite-z-domu-meli-nechat-lzicku-s-cukrem-na-zahrade-nebo-balkone/27072

Mně se to nějak nezdá..

Kat. hmyz.

Nejlepší odpověď
annas

Děda byl chovatelem včel, sice si moc toho nepamatuji, ale když něco čtu, případně vyhledám, oživuji si to, co jsem o včelách věděla.

Našla jsem toto

"V létě je také horko a včely musí ve větším množství z venku donášet i vodu. Myslete na to, a pokud nablízku není vhodný zdroj, dejte jim poblíž úlu nějakou mělkou misku s vodou nebo tak něco.

Včely mají nejradši hnusnou vodu např. z kaluží na hnojišti (prý proto, že je bohatá na minerály), což se některým včelařům nelíbí. Ale co, když si ji včely berou dobrovolně, tak proč jim v tom bránit? Samy nejlíp vědí, co je pro ně dobré"

http://www.domaci-vcelarstvi.cz/o-vcelach/vcely-behem-roku.html

"V červenci je vhodná doba na zakrmení, pokud již včely nenosí pyl, jinak by se z nich staly včely zlodějky vykrádající cizí úly. Med se včelám nenechává, jelikož je složitější na rozklad a zbývá z něj hodně odpadních látek, které včely ukládají do výkalového váčku.

Včely se krmí cukerným roztokem v poměru 3 díly cukru: 2 díly vody v pětilitrové sklenici s otvory ve víčku, ze kterého roztok odkapává a včely si z něj udělají zásobu na zimu. Silné včelstvo spotřebuje 15–25 kg cukru."

http://www.agro­press.cz/ze-zivota-vcel/

Nikde jsem nenašla informaci, kterou uvádíte v otázce.

Další odpovědi
Edison

Zkus spíš nějaké včelařské forum.