Lukáš Rusek

Je v pohodě autem brzdit pouze brzdou se zařazeným neutrálem pokud úplně brzdím?

Například jedu ve městě 50 km/h a předemnou je červená a budu vědět že musim úplně zastavit. Tak si vyřadím a prostě mačkám brzdu. Je to lepší než brždění se spojkou? Šetřím tím spojku?

Odpovědi
aliendrone

Byly doby, kdy bych ti to rozmlouval, bo je dobré mít trakci pod úplnou kontrolou. Kdyby sis to brždění „náhodou“ rozmyslel, tak je jednodušší přešlápnout z brzdy na plyn, než totéž, ale se řazením. V krizové situaci jako když najdeš! Navíc tím spojku nešetříš, naopak se zařazeným kvaltem brzdíš i motorem, čímž ŠETŘÍŠ BRZDY. A ani palivo neušetříš, řídící jednotka pozná, že brzdíš motorem a tak omezí dodávku na nezbytné minimum, které je díky tomu, že motor se točí VYNUCENĚ dokonce NIŽŠÍ, než na volnoběh. :)

Jenže DNEŠNÍ auta si stejně jezdí tak, jak si usmyslí. Přirozeně že zohlední tvé příkazy (míru sešlápnutí plynu či brzdy apod.), jenže k tomu přidají „vlastní úmysly“ (kupříkladu zohlední bohatost směsi kvůli ekologii/emisím či distribuci brzdného tlaku na jedotlivá kola atd.

Tím neříkám, že celá ta legie všemožných „asistentů“ je úplně nanic, i mně už tyhle vymoženosti párkrát vytáhly z průseru, který bych asi jinak sám nedal, na druhou stranu uvést auto do smyku (úmyslně, tedy do řízeného) je NESKUTEČNÝ problém. Nějak to řízení už není ono, jako za mlada, kdy míra sešlápnutí plynu = míra otevření vzduchové přívěry v karburátoru. Dneska když šlápneš na pedál, tak vlastně pootočíš potenciometrem, aby řídící jednotka věděla, co chceš. Ale co udělá, to už je jaksi MIMO TEBE.

Takže v konečném důsledku myslím, že DNES na tom zase až tolik nezáleží. :)

elkon

Stačí sledovat displej. Když dojíždíš před zastavením, nebo i z kopce se zařazenou rychlostí, máš nulovou spotřebu, pokud jedeš na volnoběh, vidíš, že motor něco spotřebuje. Bez paliva by se netočil. Se spojkou to nemá nic společného. Spojku používáme jen při řazení, to znamená krátkodobě.

Drap

Ano, je to v pohodě.

Meggie2

Je to ok

nyjono

Se zařazenou rychlostí přibrzdíš. Pak vyřadíš a dobrzdiš do zastavení.
Nevím, jak to myslíš, brždění se spojkou. Spojku máš na přeřazení na jinou rychlost.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.