dm nk

Je v Německu placený svátek zaměstnavatelem pokud je na svátek zaměstnanec doma??

Nejlepší odpověď
Filip84

De iure je v Říši šestidenní pracovní týden a měsíc má 30 dnů. Má to svá velká positiva (zjednodušení), ale i negativa.

Pokud, tedy, připadne svátek na neděli, nikoli. Pokud připadne na kterýkoli jiný den, ano, průměrem, jako by byl zaměstnanec v práci.

Pokud by měl, theoreticky, zaměstnanec 40 hodinový úvazek týdně, a nebylo ve smlouvě sjednáno, že se práce vykonává v pondělí až pátek, tak zaměstnanci náleží odměna hodinová mzda x (40/6), tj. za 6.67 hodin, nikoli za 8 hodin, jako u nás, ale i za sobotu.

Pokud má však zaměstnanec 40 hodinový úvazek, a ve smlouvě, že se práce vykonává v pondělí až pátek, tak mu za sobotu nenáleží nic, ale za jakýkoli jiný den mu náleží náhrada, jako by byl 8 hodin v práci (hodinová mzda x (40/5).

Pokud pracuje zaměstnanec ve státní svátek, náleží mu 1.5 násobná náhrada (tedy ne dvojnásobná, jako u nás), nebo 1.5 dne náhradního volna.