Agneta

Je v hiduismu možno během života změnit kastu ?

Nebo jí dokonce přeskočit (tu nastávající)?
Doplňuji:
Opravuji: v hinduismu :D

Nejlepší odpověď
Drap

Často zaměňované pojmy jsou varna a kasty. Původně byla varna a kasta definována vlastnostmi a činnostmi[11], ale později začala být příslušnost definována pouhým narozením (děděna po rodičích) a do konce života se neměnila (bylo možné jen klesnout).

Obyvatelstvo se dělí na čtyři varny (stavy, třídy, někdy nesprávně kasty) + nedotýkatelní (dříve nedotknutelní), kteří se nacházejí mimo varny. Kasta (džáti, dosl. „zrození“, významem rod nebo původ) je podrobnější rozdělení jednotlivých varen a dělí obyvatelstvo podle povolání na kastu hrnčířů, kastu hudebníků, atd.

Zdroj: Wiki

Další odpovědi
annas

Kastovní systém

"Jde o sociální systém, který je díky náboženství pevně udržován po tisíciletí. Společnost je rozdělena do čtyř skupin, které se nazývají varny (nesprávně kasty).
První varnou jsou bráhmani – kněží, kteří mají výsadní postavení znalců posvátných textů a vykonavatelů obětí,
dále kšatrijové – válečníci, šlechta, vaišjové – obchodníci, řemeslníci, zemědělci,
šúdrové – služebníci ostatních varen a mimo varny stojí nedotknutelní – otroci.
V rámci jednotlivých varen existuje ještě podrobnější rozdělení na kasty, např. kasta hrnčířů, zlatníků apod.

Do varny se člověk narodí, příslušnost k ní je dědičná, není možné si vzít člena jiné varny za manžela/manželku, není možné vystoupat po společenském žebříčku, lze jen klesnout níž.

Systém varen je v dnešní moderní Indii zakázán, avšak na většině území, především na venkově, stále přetrvává."

http://www.gym­sosrym.cz/zakla­dy-spolecenskych-ved/41-velka-svetova-nabozenstvi-hinduismus1

arygnoc

kasty existujú vo „svetskom“ usporiadaní indickej spoločnosti (oficiálne už nie, ale tradícia je tradícia).

hinduizmus má síce niekoľko smerov, nie je presne definovaný, ale cieľ všetkýćh hindov je vyviazať sa z cyklu reinkarnácií spojením duše s brahmom, večným ideálom, ktorý leží za všetkou existenciou.

reinkarnácie nie sú cieľom, ale cestou.
jednotlivé reinkarnácie ale nie sú kasty.

;-Q
Doplňuji:
no a na odpoveď som zabudol:

odpoveď neexistuje, lebo otázka je položená nezmyselne, pýtate sa na niečo, čo v hinduizme neexistuje.

;-Q

viac prípadne v diskusii.

gecco

Změnit kastu během života v kastovní společnosti nelze…
😉
Ale „přeskočit (tu nastávající)“ – není až takový problém… je nesmí být ta nastávající obryní (a ten nastávající trpajzlikem)…
;-D

Agneta

Takže se během života nemůžou dostat společensky jinam? (povýšit, když na to mají)

arygnoc

ale to sa netýky hinduizmu, s tým to nemá nič spoločného.

podľa tradícií je „kasta“ vrodená (získaná po rodičoch), takže ju nemožo opustiť. toľko tradícia.
ale realita je iná, vznikajú „zmiešané“ rodičovské páry, na tradície sa v podstate hľadí už iba v „zaostalých“ regiónoch.

samotné kastovníctvo oficiálne v indickej spoločnosti už neexistuje.

resumé:
spoločenské kasty nemajú s hinduizmom nič spoločného.

;-Q