dust8

Je v dnešní době normální pořídit si rodinu mezi 35–40 lety věku?

Nejlepší odpověď
Tabea

Ano, protože...

Začíná to být jakýmsi standardem, emancipované ženy chtějí kariéru, proto se věk prodlužuje. Jestli je to tak správné, nemohu hodnotit.

Další odpovědi
Kelt

Jiná odpověď

Nevím, nemám zkušenosti. Já se ženil ve 26 letech, syn má 33 let a má tři děti.

zjentek

Jiná odpověď

Ano, protože není nenormální pořídit si rodinu klidně po 50 letech života, nebo později.

Pepa25

Ne, protože...

ČSÚ píše v údajích za loňský rok: „Nejvíce dětí porodily ženy ve věku 30 let, více jak třetinu rodiček představovaly ženy ve věku 28 až 32 let.“.Takže pro ženy to neplatí. Pro muže je to otázka, ale stále víc si jich pořizuje druhou rodinu poté, co se nimi manželka po čtyřicítce rozvede …

Alesh

Ano, protože...

Ano, v podstatě je to dnes normální, tím neříkám, že je to dobře. Určitě lepší by bylo, kdyby si lidé pořizovali rodinu dříve, alespoň o 5 let, čili na prahu třicítky. Ale klidně i dřív. Na druhou stranu před dvacetiny bych zas nešel, to zas ti dotyční ještě nemívají moc rozumu, i když biologicky je to ideální stav.

NoFear

Jiná odpověď

Ano i ne. Normální to není, ale začíná to být běžné. Normální to není z hlediska biologie, sociologie a psychologie. Je to ovšem součást ekonomiky s níž to souvisí (on se ten věk, kdy budou mít lidé první dítě, zase posune dozadu… ale ne brzy). Předpokládá se, že až bude na světě kolem 10 miliard lidí, tak se jejich počet začne snižovat. Přesněji reprodukce (počet dětí) se začne snižovat a zvyšovat věk prvního početí (až k té čtyřicítce i trochu víc – u žen) a lidí tak začne postupně ubývat. Navíc čím později budou mít ženy své první dítě, tím je pravděpodobnější, že budou mít jen jedno a navíc je myslím menšní šance na otěhotnění v „pozdním“ věku – hrubě po čtyřicítce. Ten úbytek lidí souvisí s prací, ekonomickým bohatstvím a vyspělostí společnosti/ci­vilizace.

Takže normální to z mého pohledu není. Oba rodiče už budou skoro (nebo úplně) důchodci, když jejich děti budou v pubertě. I když záleží, jak to bude v budoucnu s důchody (podstatné je, že to zkrátka už budou senioři). Děti/puberťáci budou oslovovat „mami,“ „tati“ lidi, kteří by podle věku s klidem mohli být jejich prarodiči (a ti dost možná zemřou cca, když jejich děti dosáhnou dospělosti a vnoučat se určitě nedožijí = protože i ty jejich děti budou mít své první a dost možná jediné dítě v pokročilejším věku). Z hlediska žen je to ještě horší, protože se říká, že není zdravé, když mají dítě v pokročilém věku (a tím nemyslím nezbytně předmenstruačním, ale už po třicítce). Nevím, jesli je to úplná pravda, ale někde jsem četl, že ženě se snižuje pravděpodobnost na otěhotnění a v těhotenství tam mohou být vyšší rizika, jako nesprávný vývoj plodu, nedonošení/potrat atd. Tak či tak, těch lidí pak začne ubývat.
Dnešní ženy mají (a budou mít) děti hlavně až už jim budou tikat biologické hodiny, až už je k tomu pudy, instikty, přirozená potřeba a věk donutí – tzn. po té třicítce. To už tělo ohlašuje, že začíná být pozdě, že už je nejvyšší čas, a že „je něco špatně“ (z podledu evoluce, přirozenosti, zachování života a podobně).

elkon

Jiná odpověď

Normální to není, ale nevadí to. Je to věc těch dvou lidí.

Ametyst

Jiná odpověď

V dnešní době není zakládání rodiny podporováno. Ostatne je to vidět i na tom, že mnoho párů má děti a žijí spolu, ale nejsou oddáni. Dnes mají podporu různé stejnopohlavní páry. Ty nebudou mít vlastní děti .Vlády nechtějí, aby se lidé množili, a ti s tím otálejí.

Justin1

Ano, protože...

Já a manželka jsme to tak udělali. Nemohli jsme mít děti o deset let dříve, protože tehdy jsme ještě spolu nebyli.

quentos

Ano, protože...

… máme víc času najít toho pravého či tu pravou. (To, že ženy si po tom dlouhém vybírání stejně zaručeně vyberou toho největšího haj*la v okolí, je druhá věc.)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.