Anikitos

Je (v ČR) vůbec možné žít mimo civilizaci?

Teoreticky, kdyby chtěl někdo žít zcela mimo civilizaci (třeba uprostřed lesa, kde na míle není žádná stopa po lidech), dokázal by se postarat sám o sebe – obstarával si obživu, měl menší ”chajdu” s jezerem a rybami a menší zahradu s ovocnými stromy… Nechodil by do práce a neměl žádné styky s ”moderní společností” ani s žádnými jejími vynálezy (samoz. žádná elektřina, vodo-topo-plyn,..) = byl by zkrátka zcela soběstačný.

Dalo by se tak žít, protože už i jen ta ”chajda” by musela být zapsána v katastru a musel by tak odvádět daň z nemovitostí, ne? Ale takový člověk by neměl práci a žádné peníze, takže to nemá řešení… Nebo existuje nějaká vyjímka, kdy se nemusí platit ”daň z domu” popř. vůbec nebýt zapsán na katastru?
Už v tom vidím problém, že kdyby chtěl někdo takhle žít, stejně musí něco odvádět – nějaké daně a to i za předpokladu, že se nezúčastňuje vůbec žádného sociálního soužití. :/

”Žádní lidé = žádné problémy!”

”Kde nejsou zákony, tam nejsou zločiny.” :'D

”Kdyby se každý staral sám o sebe, bylo by o všechny postaráno.”

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, v ČR to úplně možné není. Kam se pohneš, všude jsi na nějakém katastru obce, nebo na něčím pozemku, všude zasahují zákony. Samozřejmě i u nás, nebo jinde v Evropě žijí různí samotáři, ale nikdo na civilizaci není úplně nezávislý. Možné to je snad jen uprostřed Sibiře, kde našli živořící bábušku v polorozpadlé chajdě, která ani netušila, že socialismus v Rusku už dávno není.

Další odpovědi
Edison

Kdyby jen chajda. Ale i území. Nemluvě o tom, že všude platěj zákony. Takže nejde. A není na světě mnoho míst, kdy by to v konečném důsledku bylo jinak.

Jan Kunčar

A co bys dělal v okamžiku, kdy bys těžce onemocněl nebo se vážně zranil? Lehl si pod strom a čekal na smrt?

Drap

Neexistuje země, kde by bylo ,možno takto žít bez majetku bez základních prostředkům.Za jistých okolností lze hodně věcí omezit, ale vyloučit nelze.

ivzez

Vedle daně z nemovitosti
by musel hradit i povinné zdravotní pojištění.

Ale soběstačný člověk by si jistě pěstováním ovoce a zeleniny
a/nebo chovem zvířat těch „pár korun“ dokázal opatřit.

zjentek

Mít kus své půdy, vybudovat na ní podmínky ke svému životu, zavřít se tam, nikam nechodit. Ideální!

Důležité je ovšem cestovat, jinak zpustneš. ;)

Jan Kunčar: A co je na tom jako divnýho?

mosoj

Právní vztahy ponechme stranou. O ty ani tak moc nejde.
Žít klidně můžeš, ale přiznej se, budeš žít bez, byť minimálních, výdobytků civilizace. To budeš chodit bos, nahý atp. ??

autacek

Ne, není to možné. A nejde jen o vlastnictví nemovitostí. U nás nesmíš jen tak lovit zvěř a chytat ryby, musíš i jiné poplatky jako zdravotní pojištění, někde i popelnici, byť žádnou nemáš, vyhovět dalším zákonům jako že posílat děti do školy, případně je nechat očkovat, atd. atd. Pak bys o ně též mohl přijít, neb prostředí ve kterém by vyrůstaly by neodpovídalo standardům 21. století… Kolik ti je?

Anikitos

mosoj:
Proč by ne, kdyby ten člověk bydlel sám… :'DCopak v nemoderní době neesitovalo oblečení ani obuv;
navíc uvedl jsem, žádné styky s moderními vynálezy – oblečení není moderní vynález, takže by si tam člověk nějaké oblečení odnesl, než by začal takto žít
nebo si oblečení nějak sám opatřil vyrobil (není to nemožné!)

Ze dvou či tří srn nebo jiné zvěři máš kožešeiny jako pán a jednoduché sandály se taky dají vyrobit, např ze dřeva a kůže.
Člověk soběstačný dokáže přežít všude…

Všechno jde když se chce!! :P

Anikitos

Jan Kunčar:

  1. Je to jen teoretická otázka – netýká se mne
  2. Tvá odpověď neodpovídá na mou otázku
  3. Přesně jak jsem napsal v zadání otázky, byl by člověk zcela samostatný a SOBĚSTAČNÝ – nepotřeboval by lékaře. A kdyby byl opravdu vážně nemocný, tak ano asi by tam zemřel, ale vzhledem k jeho živobytí – JEHO VĚC (žádný sociální kontakt)- žádná starost pro ostatní ani pro něj – žádné vzájemné povinnosti (pomoc) ani problémy… :P

Jan Kunčar

Díky za názor, budu o tom přemýšlet i z tohoto úhlu pohledu.

Anikitos

Není zač! :'D

Edison

To jsou právě ty běci, které sice možné jsou, ale jak Tě někdo potká, jakože potká, tak máš problém. Oni tací i existují. Jsou to bezďáci. Sice nedobrovolní, ale jsou.

Anikitos

Tyhle taky ”načapali” a nic se jim nestalo
https://g.cz/scru­blands-zivot-mimo-civilizaci-v-16-fotografiich/

Anikitos

Je to škoda, byl by to fajn život. :(
Ale někde uprostře Himalájí bys nikoho nepotkal :'D Ale zase by tam bylo těžší přežít. :)

Ještě mě napadá skrytý (maskovaný) dům na stromě (popř. na víc stromech) – tam by za tebou taky nikdo nepřišel. :)

Anikitos

Živit se jako pastýř a lovec někde na horách (těch skalnatých, ne těch sněžných) blízko nebi s menší ovocnou zahradou a velkou knihovnou v menší dřevěné chatě nebo srubu – to by bylo. :3 <3

Prý, že by se člověk odtžený od civilisace stal barbarem – nekultivovaným… já bych si to tam dokázal představit a zpříjemnit.