marci1

Je v ČR povinná výbava zvonek na kole ? Pravděpodobně ne, jen v okolních státech. ☹

Dnes mou příbuznou málem srazil na cestě v lese cyklista, který ji předjížděl. Hůře slyší, takže ho neslyšela. Jak má dát cyklista zvukové znamení či upozornit chodce, že je předjíždí, aby chodci věděli, že je předjíždí a neohrozil je ? Bohužel ne všichni dobře slyší. Děkuji za případné odpovědi.

http://cestova­ni.idnes.cz/pra­vidla-pro-cyklisty-v-zahranici-drv-/na-kolo.aspx?c=A130621­_114103_kolem-sveta_hig

Nejlepší odpověď
gecco

Zvonek (nebo něco podobného) není povinný, jen doporučený.

A cyklista nesmí ohrozit jiné účastníky provozu – tedy ani chodce – a je jedno, jak to udělá (voláním, pískáním, nebo zpomalením na takovou rychlost, aby se předjížděný chodec třeba neleknul…
Na druhou stranu chodec také nesmí ohrozit předjíždějícího cyklistu (třeba náhlým vybočením)…
😉

Další odpovědi
setapouch

Obávám se, že cyklista-blbec by ani nezazvonil.

zzzlatokopka

Bohužel není:-(((

Já bych jim nařídila i povinné ručení:-)))

gecco

BTW – v článku je pěknej ´překlep´ – „Limit pod 0,5 procenta platí pro zkušené řidiče také v Itálii.“
0,5 % = 5 ‰
Takže v Itálii by mohli řídit i uchlastaní nebožtíci (pro běžného člověka je hladina 5 ‰ smrtelná)…
😉

marci1

Nemám už pro Tebe dnes body, díky. 🙂

gecco

To mně se u tvých odpovědí stává taky…

marci1

Díky za odpověď, to jsem chtěla vědět. Jel velmi rychle. Takže volání, pískání, volání. Šla zcela na pokraji cesty, protože má strach, že hůře slyší. Teď je z toho trošku v šoku. Ale bude to dobré. 🙂

gecco

No jo – někteří jsou hovada…
Kdysi mi dceru sejmul taky jeden takovej (naštěstí to skončilo jen oděrkama).

marci1

Tak hlavně že to nedopadlo hůře. 🙂