SteimlX

Je v češtině známý výraz „kor“??

Ani nevím jsk by se to mělo psát.
Př. Dneska se mi nechce ven, kor v takovým počasí.
Vždycky jsem to jenom slyšel a nikdy neviděl.

Nejlepší odpověď
MacChill

zvlášť, vždyť, obzvlášť

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/k%C3%B3r

Další odpovědi
annas

Kór, někdy i gór je výraz obecné češtiny. Dostal se k nám z němčiny ze slova gar = úplně, docela, velice.

Slovník nespisovné češtiny uvádí významy:

1. příliš, zvlášť. 2. zejména, zvlášť. 3. vůbec nic, už vůbec nic.

quentos

„v češtině známý“ určitě je, jiak by se nepoužíval ;{)> jinak pochází z německého „gar“.
Slovník nespisovné češtiny k tomuto heslu uvádí: 1. Příliš, zvlášť: „Zejtra se mi to kór moc nehodí“. 2. Zejména, zvlášť. „Kór když už je podruhý vdaná.“ 3. vůbec nic, už vůbec nic: „Tak s něčím takovým už nechci mít kór nic společnýho.“ [Z] něm. „gar“ (nář[eční] výsl[ovnost] „gor“ úplně, docela, velice, jako příd. jm. také ryzí, čistý, pův. význam byl úplný, hotový, připravený; gar nichts – vůbec nic, vůbec ne (v rakouské němčině „gor nix“); méně obv[ykle psáno] gór
SNČ str. 206

Mapel

Hlavně dlouze „kór“

annas

Quentosi, ještěže jsem byla o kousíček rychlejší, jinak jsem byla nařčená, že jsem opisovala. 🙂

quentos

… z toho bych si nic nedělal, k čemu by nám zlatým bylo opisování :{)>
Na posledním scrabblovém turnaji jsem coby výherce první ceny měl první právo volby, vybral jsem si právě Slovník nespisovné češtiny – neocenitelná kniha nejen pro zdejší odpovědi…

annas

Já ho používám už dost dlouho. Je výborný.

anonym

:)) Nepsal ten slovnik nas bolak ? :)
K nemu se to bezvadne hodi , ta jeho cestina.
Ten by takhle mluvil i s prezidentem, o tom jsme presvedcena. :)
On si " na tu cestinu " nehraje. On ji ma tak v krvi , ze se asi sam lekne, kdyz napise neco spisovne. :) .. jestli tedy vubec …

  • iv-