JackSG

Je v Česku sopka u níž by se dala těžit síra?

Nejlepší odpověď
annas

Kunětická hora je sopečného původu.
http://www.hrad-kuneticka-hora.cz/geologicke-hory.php

Jenže síra, se v České republice vyskytuje sporadicky. Výskyt v Pardub.kraji: vzácně Kunětická hora.

další v odkazu na pdf MINERÁLY I – Geovědy – na str. 3 jsou informace o síře

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:w8vSXDrhF5oJ:­www.geovedy.cz/cs/fi­les/mineraly_I­.pdf+&cd=1&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz

Doplňuji:
Nenapsala jsem jednoznačně, že se síra u nás vzácně vyskytuje (zdroj), ale netěží.

víc diskuse

Další odpovědi
Emefej

Ne, žádná sopka u níž by se dala těžit síra, se na našem území nenalézá.

Klaproth

Ne, taková sopka u nás není. Vulkanická síra se těží se sirných fumarol, které se vyskytují pouze u aktivních sopek. Kunětická hora, pokud vím, mezi aktivní sopky již nějakou dobu nepatří. Pokud chceš v naší přírodě nalézt elementární síru, existují mnohem vhodnější lokality, než zmíněna Kunětická hora (ze samotné Kuňky jsou ve sbírkách evidovány pouze ojedinělé mikroskopické nálezy). Kam na síru ti poradí každý zkušený mineralog.

Lamalam

Ne. Taková sopka se na našem území nenachází. Nevyplatí se ani těžba síry z odvalů černouhlených dolů, ve kterých je obsah síry asi desettisíckrát vyšší než se jí nachází v celé Kunětické hoře.

klob1

Tak těžit, to nevím.
Ale sopky jsou. Třeba kde je Thermální koupání. Tam ta voda smrdí po zkažených vajíčkách a to je právě tou sírou způsobené.
O té Kunětické to nevím.