Rokio

Je v budoucnu reálné vytvořit virtuální nebe?

Jednalo by se o simulaci posmrtného života, přičemž by šlo o nahrání lidské mysli do počítače, aby se staří lidé nemuseli obávat toho, že je po smrti nic není.

Těsně před smrtí by se mysl seniora nahrála o PC, aby jim byl zajištěn věčný život.

Je tohle možné alespoň teoreticky?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nehledě na to že, lidská mysl se všemi jejími pocity se elektronicky nahrát nedá, kdo by tu nahrávku sdílel? Jednou jsem snad četl, že počet synapsí v lidském mozku je větší, než kolik je atomů ve Sluneční soustavě. To si nikdo neumí ani představit, ani pánbůh, ani aliendron. Rozkládající se mozek a tělo mrtvého seniora těžko. Takže snad nějaký kyborg? Ale to by už nebyl ten senior. Možná by si to mohli přehrávat jeho potomci místo videa. O to bych ale nikdy nestál, po mém životě je každému kulové.

Další odpovědi
Drap

Teoreticky by to jistě možné bylo, ale k čemu by to sloužilo? Je to přece nesmysl.

Edison

Podívej se na film „Umění lhát“. Je to komedie, ale má to svou hloubku.

Zdroj: https://www.csfd­.cz/film/241247-umeni-lhat/prehled/

aliendrone

Myslím, že to bude. Hele, když se spekuluje o kvantové teleportaci (takový ten „transportér“ ze StarTreku), tak tohle je proti tomu úplná maličkost. Teleportace vyžaduje přečíst komplexní kvantovou informaci, její převedení do datového toku a REKOMBINACI. (to už bude ten „oříšek“)

Naproti tomu samotné přečtení kvantové informace je už jen otázkou citlivosti aparatury a výpočetního výkonu. Jak vidíš, nic principiálně nemožného, pouze v současnosti by to bylo jako snaha doletět na Měsíc pomocí parního stroje. Prostě to zase tak brzo nebude.

Co se týká virtuálního prostředí („nebe“), tam už jsme na tom celkem dobře (viz PC hry, ale i na tom je třeba ještě HODNĚ pracovat).

Otázka je, zda-li bys šel dobrovolně do virtuálního „nebe“, kde mají administrátorská práva LIDÉ (nikoliv Bůh) – mohlo by to totiž být parádní PEKLO!

Kepler>>> Četls nejspíš 100+1 nebo podobnou prudce „vědeckou“ publikaci. Mozek má cca 10exp10 neuronů s 10exp14 synapsemi.
V kilogramovém železném závaží je 1,08·10exp25 atomů, což je 100miliardkrát VÍCE, než mozkových synapsí. O počtu atomů na Zemi, natož ve Sluneční soustavě asi nemá smysl mluvit. ;) :D :D

anonym

Tohle by domnívám se nešlo ani neoreticky. Především proto že počítač nedokáže pojmout lidský mozek natož pak přesnou podobu signálních vstupů (sluch, zrak, hmat, čich) na kterou se jeden konkrétní mozek v průběhu života velmi přesně adaptoval. Domnívám se tedy že to možné není, a i za předpokladu, že by se to podařilo (což je už jen velmi nepravděpodobná možnost, ale řekněme, že se to podaří) pak by tkový mozek v PC byl jen jeho simlulací, tedy neexistovalo by ono vědomí původní mysli, která si dokázala uvědomit sebe sama, … bohužel tedy zatím nevíme co vlastně to vědomí si vlastní existence, která odlišuje naši tělesnou schránku od těch ostatních vlastně je, ale velmi pravděpodobně je to prostě fyzická vazba na veškerý materiál který nás tvoří a tedy pouhou simulací neuronové sítě do virtuálního prostředí toto vědomí nepřenesete. Ono by to ani nedávalo smysl, představte si že byste neuronovou síť takového člověka do virtuálního světa přenesli ještě za jeho života, jak by se to mělo projevit na jeho vědomí si sebe sama ? měl by si současně uvědomovat svou existenci fyzickou i virtuální ? no to jistě ne, bude si dál uvědomovat jen tu svou fyzickou a virtuální bude jen softwarovou simulací zcela mimo něj.

Radovan R

V budoucnu je reálný naprosto všecko.
O tomhle už spekuloval William Gibson, někdy v 80tých letech. On je takovej Jules Verne digitální éry. Spoustu věcí vymyslel a pak to někdo s velkou slávou zprovozní/vyna­lezne. Mj. napsal něco ve smyslu „bude žít tak dlouho, jak dlouho mu vystačí peníze na provoz úložiště“. Dneska by se řeklo, jak dlouho si bude moci pronajmout prostor v Cloudu. Nebe, obláčky, hle… pěkná paraela ( :

Edison

Virtuální nemusí nutně znamenat „v počítačích“. Na virtualitu stačí lidská představivost, fantazie… bez užití jakýchkoli technologií. Viz ten film, nebo jakákoli víra! 😁 V důsledku Nebezský Ráj je od vzniku víry krásným příkladem virtuálního světa.

aliendrone

ge0rge>>> Těžce se mýlíš. Už dnes dokonale klonujeme elementární částice, dokonce i ve větších souborech. (pravda, znamená to pouze „několik naráz“) Což nic nemění na tom, že to JDE, situace je podobná, jako v době Goddarda a Ciolkovského, kdy se vědělo, že rakety BUDOU fungovat, dokonce se i nějaké rachomejtle odpalovaly (myslím s kapalným palivem, ty na prach už existovaly přes tisíc let), což ovšem ani zdaleka neznamenalo, že „zítra se letí na Měsíc“.

Dále – pokud je „kopie“ nerozeznatelná, žádným způsobem nerozlišitelná od originálu, NENÍ to už kopie. Ostatně tohle už dávno řeší autoři digitálních děl. Pokud tedy vytvořím kvantovou kopii se vším všudy, BUDE to DOKONALE IDENTICKÝ dvojník, jinak to není možné. Pochop, že se zde mluví o ÚPLNÉM kvantovém přepisu se vším všudy na úrovni elementárních částic, tudíž cokoliv jiného než naprostá shoda je vyloučené.

Je to prostě jen otázkou tech. vybavení a technologií obecně, nikoliv principu. Ostatně – byly doby, kdy se považovala možnost existence FUNKČNÍHO létajícího stroje těžšího než vzduch za extrémně nepravděpodobnou a byli i tací, kteří tvrdili, že je to zhola nemožné. Opravdu jsi nikdy neslyšel/nečetl o kvantových počítačích? Dnes už se dokonce prodávají první primitivní exempláře, jakkoliv mají ke „skutečnému“ kvantovému počítači asi stejně daleko, jako měl kdysi Blériot k Neilu Armstrongovi. ;) :D :D

Kepler

alien: asi máš pravdu a já si na přesnou formulaci nevzpomínám. Teď jsem si vzpomněl, že by to mohl být počet kombinací aminokyselin, tvořících DNA a RNA-

Rokio

Drap: Proč je to nesmysl? Copak bys nechtěl věčný ráj po smrti, tedy alespoň ve formě virtuální reality?

anonym

Neuvědomoval by sis svou existenci uvnitř virtuální simulace, tvé vědomí by zaniklo spolu s původním fyzickým mozkem, nepřeneslo by se do virtuální simulace… sice nevíme přesně v čem to uvědomění si sebe sama vlastně přesně spočívá, ale je extrémě nepravděpodobné, že by si člověk najednou uvedomoval svou existenci uvnitř virtuálního systému jen proto že někdo zkopíroval původní stav všech synapsí, jak by to asi vypadalo kdyby byl mozek člověka takto zkopárován za jeho života, to by si uvědomoval svou existenci na dvou místech najednou ?? jistě ne.

aliendrone

Napadlo tě, že bys jako zdigitalizovaná osoba byl dokonalý otrok lidí ovládajících systém – bez možnosti úniku? Ani UMŘÍT bys nemohl, prostě by tě obnovili ze zálohy.

anonym

na tohle autoři *nixů už dlouho dopředu pamatovali a vybavili nás příkazy kill a killall 😁

anonym

jen mě tedy dosud nenapadlo zkoumat jak se takový zabíjený proces cítí 🙂