zzzlatokopka

Je UVC světlo pro člověka škodlivé, i když nezáří přímo na něj?

Myslím germicidní lampu. Když jsem pracovala v nemocnici, tak se to požívalo na dezinfekci místností třeba po MRSA. Na hodinu se to zapnulo v místnosti, ve které nesměl nikdo být, na dveře se dala cedule upozorňující na záření, aby nikdo nevstupoval.

Překvapilo mě, když jsem na internetu narazila na tuto lampu http://www.rob­zone.cz/uvc-desinfekce-do-domacnosti/de­sinfekcni-uvc-lampa-cestovni Funguje tato lampa na „nějakém jiném“ UVC záření? Zaráží mě, že k likvidaci plísní stačí jen 2 minuty, kdežto tou nemocniční je potřeba svítit i několik hodin.

Všem předem děkuji za oodpovědi.

Nejlepší odpověď
gecco

UV C je škodlivé nejen pro člověka (karcinogenní), je i významné pro tvorbu ozónu a ionizující…
Akorát o faktické účinnosti té lampy z odkazu bych trochu pochyboval…

Další odpovědi
anonym

Germicidní lampy vyzařují nebezpečné krátkovlnné UV záření.
Během provozu přímých germicidních lamp nesmí být nikdo v ozařovaném prostoru přítomen. Záření poškozuje kůži, vlasy, oči, ale i květiny. Tato zásada platí i pro zvířata.
viz.zdroj:
http://germicid­ni.cz/bezpecnos­t/

led

Najprv si musíme ozrejmiť o ktoré UV žiarenie ide.
„Ultrafialová oblasť sa delí na UVA s vlnovou dĺžkou 315 nm až 400 nm, UVB s vlnovou dĺžkou 280 nm až 315 nm a UVC s vlnovou dĺžkou 100 nm až 280 nm.
Pre organizmy na Zemi je najintenzívnejším zdrojom UV žiarenia Slnko. Zemská atmosféra účinne pohlcuje väčšinu tohto žiarenia. Účinnosť pohlcovania klesá s jeho klesajúcou vlnovou dĺžkou: zatiaľ čo v oblasti UV-C pohlcuje prakticky 100 %, v oblasti UV-B je to len 50–60 % a v UV-A 30 %. UV spektrum dopadajúce na povrch Zeme je tvorené z 90–99 % žiarením UV-A a 1–10 % žiarenia UV-B. Na každých 300 m výšky rastie intenzita UV žiarenia o 4 %. Vo výške 1 500 m je o 20 % vyššia ako pri hladine mora.“
"Baktericídne germicídne svietidlá

Sú určené pre sterilizáciu vzduchu a povrchu predmetov pomocou UVC žiarenia / ultrafialové žiarenie v spektre C / všade tam, kde sterilizácia klasickými metódami nie je účinná alebo vzhľadom na prostredie nemožná. Využívajú sa hlavne v zdravotníctve – dezinfekcia operačných sál, infekčných oddelení, laboratórií, centrálnej sterilizácie, v neposlednom rade aj v stomatologických ambulanciách, v potravinárstve – pri balení a spracovaní potravinárskych produktov, sterilizácii technologických liniek, vo farmaceutickom priemysle ako aj pri výrobe nealkoholických nápojov a pod. Vplyvom freónov, výfukových plynov a iných exhalátov sa ozónová vrstva neustále zväčšuje, tým UVC lúče prechádzajú a vstrebávajú sa do našej kože (vznik rakovinotvorných buniek)"
.
uvedená lampa – žiarič z odkazu sa používa na skutočne krátke vzdialenosti, preto jej účinnosť je lokálne tak rýchla. Nemocničné lampy naopak sú umiestňované v bezpečnej vzdialenosti a mimo zorné pole zraku, preto ich priama účinnosť je nižšia a musia dlhšie vyžarovať UVC žiarenie.
odkazy:
http://www.rob­zone.cz/uvc-desinfekce-do-domacnosti/de­sinfekcni-uvc-lampa-cestovni
http://www.mssk­.sk/sk/germicid­ne-ziarice/12-potravinarstvo-kategoria/15-fakty-o-uvc-ziareni
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Ul­trafialov%C3%A9_%C­5%BEiarenie
http://refera­ty.aktuality.sk/ul­trafialove-ziarenia/referat-29857
učebnica optiky
Doplňuji:
Pozor! Pri používaní na krátku vzdialenosť a častom používaní dodržujte bezpečnostné predpisy uvedené v návode.
.
Negatíva
UV žiarenie UV-C, ale i iné zložky majú pri dlhodobom pôsobení rakovinotvorné účinky Pri vyšších dávkach dochádza k popáleninám s tvorbou pľuzgierov Ultrafialové žiarenie nepriaznivo pôsobí aj na zrak človeka