luckykubrt

Je úspěšný člověk oslavován, nebo oslabován?

Nejlepší odpověď
annas

Oslabovat není protikladem oslavovat. Záleží na tom, které oslabení máte na mysli.

  1. Čím oslabovaný? Uspěch byl nad jeho síly, takže je „xx“ psychicky i tělesně vyčerpaný. . Může i onemocnět …, v minulosti někteří úspěšní spisovatelé podlehli alkoholu atd.
  2. Uspěšný člověk může být zatracovaný, jeho sláva snižovaná, znevažovaná., podrývaný jeho význam, autorita atd. Na základě toho může dojít k oslabení uvedené v bodu 1.

Přece často platí, že světská sláva, polní tráva. Někdy úspěch jedinci přeroste přes hlavu. Jindy přijde sláva až po smrti atd. Nejen sláva, ale třeba i zatracení. .

Albert Camus „Snažší je dosáhnout úspěchu, obtížnější je si ho udržet.“

Navíc přece existuje jedna vlastnost, tou je závist, pomluva – ty často mohou význam úspěšného člověka snížit.

Závist x přejícnost.

Podobných otázek zde bylo několik, takže reaguji jen stručně.

Další odpovědi
Drap

Může být současně oslavován i oslabován

Kepler

Zasloužil by si být oslavován, ale jestli je někdo úspěšný v pašování machometánů, tak by měl být oslaben až do úplné nehybnosti a dosažení teploty okolí.

ivzez

Co je to „úspěšný člověk“?

Neměl by být ani oslavován ani oslabován.
Úspěch by měl být přán.