www

Je u nás vždy slunce ve 12hod SEČ přesně na jihu?

Doplňuji:
Asi jsem se nepřesně vyjádřil. Píši SEČ, tedy jakoby letní čas nebyl.
Je tedy u nás, v ČR, Slunce za „normálního“ času v pravé poledne (12.00 hod) vždy přesně nad jižním obzorem?

Nejlepší odpověď
beer

Stejně jako východ Slunce nebo jeho západ se jeho poloha pohybuje během roku i v pravé poledne (viz rovnodennost). Tedy není vždy ve 12hod normálního času přesně na jihu, i když nás to tak ve škole kdysi učili ))
Co nás učili je jen pro základní určení světových stran. Dnes stačí nainstalovat do PC např. Stellarium, a hnedle je to vidět.

Další odpovědi
Drap

Nemůže ani být, pokud máme letní čas.

led

Hovorím o astronomickom miestnom poludní. 12:00:00,0 SEČ nemusí byť astronomicky 12:00:00,0 hodín v mieste vášho pobytu. Môže byť rozdiel niekoľkých minút.
Keď je Slnko na najvyššom bode svojej dráhy v mieste nášho pobytu, náš (najkratší) tieň ukazuje presne na Sever. to znamená Slnko je na juhu.

baghira

Ano, na 15 stupni východní délky a v čase rovnodennosti.
Jindy a jinde je to o několik minut víc nebo míň.