Beno

Je u nás v Čechách k něčemu dobrý Antimonopolní úřad?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jistěže ANO. Máš ponětí KOLIKA lidem dává relativně slušnou a především nenáročnou obživu? Chtěl bys je snad nechat žít na podpoře v nezaměstnanosti? Takových institucí máme, že bychom je mohli exportovat.
(ne že by jinde „trpěli“ jejich nedostatkem) ;) :D :D

Hele, třeba takový https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C3%A1tn%C3%AD_zdra­votn%C3%AD_%C3%­BAstav – tváří se, že počítají statistiky nemocných, kreslí hezké obrázky (grafy, koláče atd.) a vůbec jsou neuvěřitelně užiteční a výkonní ve vymýšlení hovadin. No a pak přijde něco, kvůli čemu si je platíme (dejme tomu nějaká virová pandemie) – a CO?!? V okamžiku, kdy se borci mají vytasit s jasně definovanými plány, postupy, aby předvedli ZA CO byli celá desetiletí slušně placeni, tak… NIC! Vláda zoufale hledá a vytváří řešení ad-hoc, hopsahejsa od jedno „opatření“ k jinému (i na zákaz zpívání dojde!), eh, škoda mluvit. Tak K TOMU máme tyhle úřady, abychom zbytečně nevyhazovali mnoho peněz na věci jako oprava silnic, budování datové infrastruktury apod. nepotřebné hlouposti. :(

A než se do mě havloidi a eurohujeři pustí, tak přiznávám, že jde o z mé strany jen o domněnky, vlastně prakticky o KRYPTOKONSPIRACI! Je jasné, že kdyby třeba taková virová pandemie přišla, tak hoši z SZÚ předvedou doslova organizační symfonii „jak to zvládneme s prstem v nose“, kterou za ty DESÍTKY LET příprav mají zmáknutou, muehehe! ;) :D :D

BTW – ABSOLUTNÍ NESCHOPNOST, NEKOMPETENCE A NEPŘIPRAVENOST v případě potřeby na COKOLIV (tedy jakýchkoliv nahodilostí – od ekonomických až po živelné pohromy) je jedním ze SIGNIFIKANTNÍCH znaků úpadkového oligopolního kapitalismu a dem(ent)okracie, to je známo už dááávno. ;) :D :D

Další odpovědi
Disraeli

V jisté míře ano, převážně kontroluje zda nedochází k tomu, že si nějaká firma buduje monopol, že není narušena hospodářská soutěž a konkurentni nejsou „omezováni“, „utlačováni“, znevýhodněni.
Osobně jsem názoru, že je to zbytečná věc. Stačí zákon („zlý monopol, trestat držitele monopolu“ :D) a na případné podezření ohledně monopolu stačí jiné věci jako konkurenti (a jejich stížnosti, oznámení), komise, policie, právníci, soudy a popřípadě jiné úřady/orgány.
Je třeba si uvědomit, že spousta těch nejúspěšnějších a nejinovativnějších firem (třeba českých, či zahraničních působících v ČR) je prostě daleko před konkurencí a svým způsobem je to velmi často jistý druh mopolu (jako dominantní na trhu mají i spoustu benefitů, které jim z toho plynou, a které JAKOBY znevýhodňují ostatní)… a to nemůžeme mít té firmě za zlé (naopak). Přesto spousta takových antimonopolních úřadů (a podobní) často jedná vůči takovým gigantů, protože si myslí, že NĚJAK znevýhodňují konkurenty… ano, firma, která je o tolik popředu, která udává směr, ostatní ji následují a kopírují, hodně toho vlastní, má nejvíc odběratelů, zákazníků, má levnější náklady a větší zisky a podobně samozřejmě znevýhodňuje konkurenty… protože je o dost lepší než oni. Ale tohle není pravý monopol (přesto se tím tyto úřady/orgány zabývají). „Právo“ prvenství a úspěšnosti zaručuje jistá zvýhodnění v mnoha ohledech, Naopak se děje to, že jsou ti giganti na trhu omezováni, jsou pod dozorem, útoky a do jisté míry jako dojná kráva pro jiné méně úspěšné…
Asi jako když Seznam žaluje Google za „ušlý zisk“ (související s vyhledávači, OS a mobily). Odškodnění za to, že oni prostě nejsou dobří a jejich mega konkurent je lepší (když tu shrnu) a jako takový má i jistá zvýhodnění.

A proč jen v Čechách (Morava, Slezsko nic)? Nebo máš na mysli něco konkrétního?

elkon

Ano, jako v každé jiné zemi. Název sám napovídá co má na starosti.

Pepa25

Samozřejmě – v rámci své působnosti dané zákony.
P.S. Jestli se vám nelíbí jeho činnost/nečinnost nebo nějaké rozhodnutí, tak to napište konkrétně a nedávejte tu řečnické otázky …

Arne1

Kauzy které jsou zveřejňované většinou hovoří spíše o neschopnosti tohoto úřadu – například prodej hypermarketů Carrefour všude rozlezlému TESCO. Jestli byla nějaká kauza která dopadla pro občany příznivě si nepamatuju že bych někdy četl.