hapiky

Je u nás nebo jinde ve světě předstíraně nenásilné vymývání mozků trestný čin?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, které vymývání mozku máte na mysli.

Tato metoda pro změnu postojů nebo pozměňování přesvědčení vznikla v totalitních zemích, zejména prostřednictvím používání mučení, drog nebo psychologických technik.Nejdříve v Číně a Koreji.

Dnes lidem vymývají mozky televizní či jiné reklamy, bohužel beztrestně. Nebo různé sekty., drogy. V tomto případě je třeba pomocí psychologů se zaměřit na to, které hodnoty jsou pro člověka důležité. To řeší v současnosti ve Francii.

Vymývání mozků bylo tresným činem v Itálii, ale v roce 1981 bylo zrušené. V USA teorie vymývání mozku – z první nebo druhé generace – byly zamítnuty ve vědecké debatě.Uvádějí, že jde o jiný pohled na život.

Kanaďané došli k závěru, že teorie vymývání mozků teorie jsou „v rozporu s "prostou lidskou slušností“.

Jedině případy ovlivňování jedinců, třeba vyhrožování, zneužívání slabosti duševních nezletilých a mentálně postižených jsou ,naprosto nezákonné podle trestního práva", stejně jako navádění k trestné činnosti. . Rovněž podněcování k spáchání trestného činu nebo sebevraždě, když je předmětem přesvědčování, vyžaduje uplatňování trestního práva, zatímco v případě fyzického násilí nebo zneužití stavu slabosti záleží na okolnostech.

http://www.ces­nur.org/testi/La­vaggio.htm
-
Je vždy omluvou, když vlivem vymývání mozku dojde k protiprávnímu činu? Nebo jde o dobrovolné rozhodnutí? Stále se řeší. např. v Anglii.

Další odpovědi
ivzez

Vymývání mozků nemůže být nenásilné.
Nevím o tom, že by to byl někde trestný čin.
Ale to není ani manipulace…

Dochy

Záleží na formě i účelu. Pokud obecně a vždy ano, dostal bys za mříže i spoustu učitelů (a při vhodné definici daného činu možná i všechny)