fcoop

Je tvrzení,že Jan Žižka z Trocnova byl gay, blábol?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Ne

Těžko říct, i když další zdroje tuto myšlenku nevyvracejí, ani nepotrzují. Vše je možné, proto tvrzení nemusí být blábol.

Slyšela jsem o tom poprvé v pořadu Jana Krause.
Jeho host šlechtic Jan Berwid Buquoy prohlásil: „Jan Žižka byl homosexuál.“ Čerpal prý z dokumentů sepsaných Janem z Příbrami: „Jan z Příbrami také popsal, že husitská armáda byla jediná armáda, která nikoho neznásilnila. Oni kradli, loupili, ale jinak byli tak vytížení, protože prováděli orgie, že na nic jiného neměli čas."

Další odpovědi
kropitko

Ano

Já nevím, no kdyby byl homosexuál, tak proč by pak nechal upálit 70 homosexuálů v klokotské faře,,postavili tam i na památku husitské netolerance pomník „Táborští pikarti 1421“.
Takže pokud byl gay, tak by to znamenalo, že tímto činem chtěl jen demonstrovat, že on gay není,, no a nebo to byli jeho partneři, kteří ho už omrzeli,, 🙂

led

Ano

Škoda, že vám tu chýba Tretia možnosť – Pochybnosť – Neistota. Prípadne aj štvtá možnosť – Jiná odpověď
moja odpoveď patrí do nepísaných možností. Jednoznačne tvrdiť nemožno. Ani o jednom človeku tej doby sa nedá hovoriť, že žil tak, ako sa o ňom písalo a píše.
Treba si uvedomiť, kto a s akým zámerom písal o Žižkovi. Pre jedných bol Satan, pre druhých Boží veliteľ.
Život nebol jednoduchý a pozostával zväčša z drancovania, zabíjania, prznenia, ale i snahy prežiť, žiť v božej i ľudskej láske. Počas vojny bolo dovolené všetko a všetko sa dalo aj zneužiť.

annas

Ad fcoop. Posloucháte někdy v rozhlase Toulky českou minulostí? Já ano. Dovídám se zajímavosti z historie. Navíc vynikající způsob podání.

O pikartech Toulky uvádějí toto:
„Toho času kázali pikartští kacíři v krajích mnoho bludných a kacířských článků, mezi nimi, že je kacířství klekat před svátostí oltářní, protože v ní není pravé tělo Kristovo, nýbrž jen chléb a mana, poněvadž Kristus s celým svým tělem vstoupil na nebesa a nezůstalo zde nic jiného než chléb a víno posvěcené, co má býti přijímáno pro posilnění proti duchovním nepřátelům. Dále má býti žena hotova býti po vůli svému muži kdykoli a kdekoli o to muž požádá, i v kostele je žena povinna býti po vůli mužovi a potom hned přijímati. Dále muž, který může ploditi, je-li jeho manželka stará nebo neplodná, může ji propustiti a přivésti si mladou. Dále lid si sám může podávati onen požehnaný chléb, jen když je požehnán od kněze a přinesen na oltář, protože ruka kněžská není hodnější než ruka kteréhokoli dobrého laika. A tak kázali o přemnohých jiných bludných článcích.“

Žižka je nakonec z Tábora vyhodil. Později se objevilo nové kacířství. V jeho čele stanul Adam a pomáhal mu Petr. Měli mezi sebou i jistou Marii. Tu si popravili sami, protože přes náčelníkův zákaz spala s jiným mužem, který zřejmě k sektě nepatřil. „Jinak obcovali každý s každou,“ pokračuje v líčení adamitského případu zaujatě Eneáš Silvius, pozdější papež Pius, „nebylo však povoleno poznat ženu bez Adamova souhlasu. Ale jak kdo zapálen vášní vzplanul touhou po nějaké ženě, uchopil ji rukou, přišel k vůdci pravil: ´Pro tuto vzplanul můj duch!´ Na to vůdce odpověděl: ´Jděte, rosťte, množte se a naplňte zemi!´ Říkal také, že ostatní lidé jsou otroky, oni však a ti, kdo se z nich narodí, jsou svobodní.“
Ve výstražném Žižkově oběžníku, o kterém tu už byla řeč, se objevuje na adresu pikartů – adamitů i toto obvinění: „I děvčička nejmenší, kterouž jsou k sobě přijali, musila porušena býti a s nimi smilniti.“ Sex s dětmi ale evropská civilizace tvrdě odsuzovala, možná právě proto Žižka tuto informaci v tom svém cirkuláři uvedl.

Takže vypadá to, že upáleni kacíři nebyli homosexuálové.

http://www.roz­hlas.cz/toulky/vy­sila_praha/_zpra­va/216-schuzka-pikarti--203983

Dívala jsem se do Wikipedie, tam je informace o sexuální orientaci a popravě těchto „odpadlíků“ nepřesná.